08.04.2009 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 08.04.2009, sygn. IPPP1-443-200/09-2/MP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1-443-200/09-2/MP

Planowaną sprzedaż gruntów należy traktować jako dostawę towarów, która w oparciu o regulację zawartą w art. 5 ust. 1 ustawy podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26.02.2009 r. (data wpływu 03.03.2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03.03.2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe :

W grudniu 2006 r. Wnioskodawca wspólnie z żoną kupił działkę rolną położoną w B, na osiedlu Z. wraz z drogą dojazdową (nr działki 77/11, droga dojazdowa 77/13). Działka została nabyta celem wybudowania na niej domu jednorodzinnego i przeprowadzenia się z W. do B. Wnioskodawca i jego żona nigdy nie prowadzili i aktualnie nie prowadzą działalności gospodarczej w jakikolwiek sposób związanej z handlem nieruchomościami. Zakupiona działka, poza zamieszkiwanym obecnie mieszkaniem jest jedyną nieruchomością, jaka kiedykolwiek była ich własnością. Działka zawsze stanowiła majątek prywatny i nie była w żaden sposób wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej. Nie została nabyta z zamiarem odniesienia korzyści majątkowych i jej dalszej odsprzedaży. Tuż po zakupie działki Wnioskodawca wystąpił do UM w B. z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Wniosek dotyczył jednego budynku parterowego (domu jednorodzinnego) z użytkowym poddaszem i garażem. Jest to dowód na to, iż Wnioskodawca nie myślał wówczas o dzieleniu i sprzedaży działki. Pośpiech wynikał z faktu, iż zakup działki został sfinansowany wysokooprocentowanymi kredytami gotówkowymi, a warunkiem niezbędnym otrzymania refinansowego kredytu hipotecznego była zmiana przeznaczenia gruntu na budowlany.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne