28.05.2008 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28.05.2008, sygn. IPPP1-443-549/08-3/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1-443-549/08-3/AK

Czy realizując projekt zasadnym jest uznanie podatku VAT od usług i robót budowlanych jako wydatek kwalifikowalny? Czy istnieje możliwość jego odliczenia czy też nie?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 17 marca 2008r. (data wpływu 21 marca 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 marca 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Aplikując o środki na dofinansowanie inwestycji jako wydatek kwalifikowalny zakwalifikowano podatek VAT. W tej sytuacji jednym z załączników do wniosku aplikacyjnego jest oświadczenie beneficjenta o treści: W związku z realizacją Projektu oświadczam, iż nie będę wykorzystywał projektu na cele działalności opodatkowanej podatkiem VAT przez okres 5 lat po zakończeniu jego realizacji i nie będę występował o odzyskanie poniesionego podczas realizacji projektu kosztu podatku VAT.

Miasto M... jako jednostka samorządu terytorialnego, będące stroną w umowie o dofinansowanie, posiada NIP: ... i REGON: ... i ma możliwość zmniejszania należnego podatku VAT zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług. Urząd Miasta w M..., który jako jednostka budżetowa posiada odrębny NIP: ... oraz REGON: .. i możliwości odliczania podatku VAT nie ma. Urząd jako aparat wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, jest Nabywcą i w związku z tym na fakturach i równoważnych dokumentach finansowych, umieszczane są dane Urzędu Miasta. Jednocześnie płatności za usługi i roboty budowlane dla wykonawców, są realizowane z rachunku bankowego Urzędu Miasta w M.... Ponadto w trakcie realizacji projektu Nr Z/... pn. Rewitalizacja Zabytkowego Parku Miejskiego w M... współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach ZPORR (Umowa o dofinansowanie Nr Z/... z dnia ... 2007r.) do Urzędu Miasta w M... zgłosił się przedsiębiorca, który chciałby na części rewitalizowanego terenu postawić i prowadzić budkę z lodami.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne