10.04.2006 Podatki

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.04.2006, sygn. IS.IX/1-415/2/06, Izba Skarbowa w Rzeszowie Ośrodek Zamiejscowy w Krośnie, sygn. IS.IX/1-415/2/06

dotyczy kwalifikacji przychodów do określonego źródła przychodów i możliwości zastosowania 50-procentowych zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów

Pytanie podatnika
Referencje
IS.IX/1-415/62/05, decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 16.12.2005 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jaśle z dnia 14.12.2005 r. (znak: PD-415/24/05) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, odmawia zmiany ww. postanowienia.

W dniu 18.10.2005 r. do Urzędu Skarbowego w Jaśle wpłynął wniosek pana o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych. We wniosku podał pan, iż od 1994 r. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie projektowania i artystycznego zdobienia szkła. Powyższa działalność zgodnie z przedłożonym zaświadczeniem o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej z dnia 1.06.2005 r. została sklasyfikowana jako artystyczna i literacka działalność twórcza gdzie indziej niesklasyfikowana. Działalność ta - jak podaje pan we wniosku - polega na wykonywaniu na pojedynczych egzemplarzach danego wyrobu np. medalionu, wazonu itp. wzorów zdobniczych i artystycznych napisów. W tym zakresie prowadzi pan podatkową księgę przychodów i rozchodów i rozlicza podatek dochodowy na zasadach ogólnych. W uzupełnieniu wniosku (pismo z dnia 25.11.2005 r.) podał pan dodatkowo, że świadczone usługi w ramach działalności gospodarczej polegają na tym, że klienci przynoszą wzory, które następnie przenosi pan na przedmiot, który tym wzorem ma być opatrzony np. Katolickie Stowarzyszenie zamówiło usługę wykonania na dostarczonym wazonie wizerunku Matki Boskiej z napisem okolicznościowym, przy czym otrzymał pan fotografię wizerunku oraz wzór napisu i metodą grawerowania wizerunek ten i napis przeniósł pan na wazon. Usługi powyższe nie są utworami, prace te nie są kreatywne, są to czynności typowo techniczne i nie wnosi pan do nich żadnych charakterystycznych cech twórczych, dlatego też nie są objęte ochroną prawa autorskiego w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wykonywane przez pana czynności w ramach działalności gospodarczej nie są przedmiotem prawa autorskiego w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jak również w ramach tych czynności nie rozporządza pan prawem, którego skutkiem jest przeniesienie prawa autorskiego na drugi podmiot (kontrahenta). Aby można mówić o korzystaniu z praw autorskich lub praw pokrewnych, konieczne jest wystąpienie przedmiotu praw majątkowych w postaci utworu lub artystycznego wykonania. Wykonywane czynności nie posiadają cech utworu ani artystycznego wykonania, gdyż są to czynności typowo techniczne, odwzorowujące na dany przedmiot przedstawiony przez klienta wizerunek. Nie wnosi pan do tej pracy żadnych twórczych i indywidualnych cech.

Niezależnie od powyższego zawarł pan z firmą I. S.A. umowę o wykonanie dzieła plastycznego i przeniesienie majątkowych praw autorskich. Na podstawie tej umowy miał pan wykonać projekty wyrobów szklanych i przenieść na zamawiającego majątkowe prawa do dzieła. Do tej z kolei umowy mają zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego oraz ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Ustalone w umowie wynagrodzenie potraktował pan w związku z powyższym jako przychód z praw majątkowych, o którym mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W oparciu o art. 22 ust. 9 ww. ustawy zastosowane zostały 50-procentowe koszty uzyskania przychodów, a płatnikiem podatku dochodowego był zamawiający, tj. I. S.A. Stanowisko powyższe - zdaniem pana - potwierdza pismo Ministerstwa Finansów z dnia 27.08.2004 r. (znak: PB5/IMD-033-35-1135-04), gdzie stwierdzono, iż przychody z praw majątkowych (w tym również z praw autorskich, do których mają zastosowanie 50-procentowe koszty uzyskania przychodów ? art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o p.d.o.f.) nie mogą być zaliczane do źródła, o którym mowa w art. 13 pkt 8 (przychodów z tyt. osobistego wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło). Również powołuje się pan na wyjaśnienie Ministerstwa Finansów publikowane w ?Biuletynie Informacyjnym? z Gorzowa nr 26/2005, gdzie stwierdzono, że w okresie od 1.05.2004 r. do 31.05.2005 r. czynności twórców, z tytułu których przychody zaliczane są do przychodów, o których mowa w art. 18 ustawy o p.d.o.f. automatycznie podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż nie miała do nich zastosowania regulacja określona w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT. Przepis ten dotyczył przychodów wymienionych w art. 13 pkt 2 - 8 ustawy o p.d.o.f., zaś wynagrodzenia twórców nie mieszczą się w tym katalogu, lecz są kwalifikowane do przeniesienia praw autorskich określonych w art. 18 ustawy o p.d.o.f.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne