09.11.2005 Podatki

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.11.2005, sygn. 1425/021/443/76/05/IW, Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu, sygn. 1425/021/443/76/05/IW

Pytanie dot. importu towarów handlowych z Chin przez Hamburg do Polski.

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIENa podstawie:art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 ze zm.)

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu:stwierdza, że stanowisko Podatnika zawarte w piśmie złożonym w dniu 09.08.2005r. przez Pana ........... dotyczącym interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE We wniosku z dnia 09.08.2005r. Pan ............. przedstawił następujący stan faktyczny, zapytanie oraz własne stanowisko w sprawie:Firma ......... jest podatnikiem podatku VAT. Kupuje towary w Chinach. Towary te dostarczone zostaną drogą morską do portu w Hamburgu. Tam zostaną oclone a następnie przywiezione do Polski celem sprzedaży odbiorcom krajowym.Podatnik pyta jak rozliczyć podatek VAT od takiej transakcji. Przedstawia następujące stanowisko w sprawie: zgodnie z art. 2 pkt 7 ustawy o VAT import to przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju. Podatnikami VAT od importu są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, na których ciąży obowiązek uiszczenia cła.Obowiązek podatkowy powstaje co do zasady z chwilą objęcia towarów procedurą dopuszczenia do obrotu, a zatem z chwilą dokonania odprawy celnej. VI dyrektywa w art. 28c (D) nakazuje państwom członkowskim zastosowanie zwolnienia z podatku od importu tych towarów, które są wysyłane lub przewożone z terytorium państwa trzeciego do państwa członkowskiego innego niż państwo przeznaczenia towarów. Warunkiem jest to, by dostawa tych towarów dokonywana przez importera objęta była zwolnieniem z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy - WDT (w Polsce zerową stawką). Każdy kraj członkowski zatem powinien mieć odpowiednik tych przepisów. Takie zwolnienie zostało uregulowane w § 5 ust. 1 pkt 3 niemieckiej ustawy o podatku od wartości dodanej. Przepis ten zwalnia od podatku import towarów, które bezpośrednio po ich imporcie będą przedmiotem WDT dokonanej przez Podatnika z tytułu ich importu. Podatnik musi przy tym udowodnić, że spełnia warunki dotyczące WDT. Wnioskodawca uważa, że w konsekwencji tego zwolnienia nie musi płacić podatku z tytułu importu towarów do Niemiec, a potem jego przemieszczania do Polski, jeśli tylko spełni warunki wynikające z niemieckiej ustawy, aby potraktować przemieszczanie towarów do Polski jako WDT (która jest w Niemczech zwolniona od podatku). Rozliczenie WNT w Polsce będzie dla Podatnika również neutralne i nie powoduje konieczności zapłaty VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne