08.02.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 8 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.537.2023.1.RM

Rozliczenie podatku VAT z tytułu importu towarów.

Interpretacja indywidualna - stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

20 listopada 2023 r., za pośrednictwem ePUAP, wpłynął Państwa wniosek z 20 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy rozliczenia podatku VAT z tytułu importu towarów. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Dokonując importu towarów spoza UE, korzystają Państwo z możliwości rozliczania podatku VAT, zgodnie z treścią art. 33a ust. 1 ustawy o VAT.

Deklaracje podatkowe w zakresie podatku VAT, Spółka składa deklaracje podatkowe kwartalnie, natomiast w porozumieniu z Agencją celną oraz Urzędem Skarbowym, rozliczenie importu zgłaszane było w pliku JPK za każdy miesiąc.

Zarząd Spółki zauważył zmianę art. 99 ustawy o VAT, gdzie dodany został punkt 3d, o treści:

„3d. W przypadku importu towarów dokonanego na zasadach określonych w art. 33a ust. 1 podatnicy, o których mowa w ust. 2 i 3, są obowiązani do składania deklaracji podatkowych za okresy miesięczne począwszy od rozliczenia za pierwszy miesiąc kwartału:

1)w którym dokonano tego importu - jeżeli nastąpiło to w pierwszym lub drugim miesiącu kwartału, a w przypadku gdy dokonanie tego importu nastąpiło w drugim miesiącu kwartału, deklaracja za pierwszy miesiąc kwartału jest składana w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po drugim miesiącu kwartału;

2)następujący po kwartale, w którym dokonano tego importu - jeżeli dokonanie tego importu nastąpiło w trzecim miesiącu kwartału.”

Pytanie

Jeżeli Państwa stanowisko jest błędne, to w jaki sposób powinni Państwo dokonać korekty deklaracji, jeśli art. 33a pkt 6a wskazuje, że: „W przypadku gdy podatnik nie rozliczył w całości lub w części podatku należnego z tytułu importu towarów na zasadach określonych w ust. 1, może dokonać korekty deklaracji podatkowej w terminie 4 miesięcy, licząc od miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu tych towarów.”, co oznacza, że ustawodawca nie daje możliwości skorygowania okresów poprzedzających ostatnie 4 miesiące, co kłóci się z ogólną zasadą ordynacji podatkowej, że podatnik ma prawo do złożenia korekty deklaracji podatkowej za okres do 5 lat wstecz. Analizując jednak powyższy punkt 6a w art. 33a dosłownie, to dotyczy on tylko przypadku, gdy podatnik nie rozliczył w całości lub w części podatku należnego, czyli jeśli podatnik rozliczył podatek, ale w dotychczasowych czaso-okresach, zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą i w dobrej wierze, to czy punkt ten nie ma zastosowania?

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne