31.12.2004 Podatki

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 31.12.2004, sygn. PDI-415/23/04, Urząd Skarbowy w Koninie, sygn. PDI-415/23/04

Czy wartość nieodpłatnych świadczeń w naturze (nieodpłatne udostępnienie pracownikom lokalu mieszkalnego) oraz składki ZUS należne od płatnika dotyczące tych świadczeń są kosztami uzyskania przychodów ?

Pytanie podatnika

Z przedstawionego w piśmie stanu w przedmiotowej sprawie wynika, że podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie gorzelni. Dla celów działalności dzierżawi pomieszczenia, w których prowadzi produkcję. W skład tych pomieszczeń wchodzi również pomieszczenie mieszkalne, które podatnik nieodpłatnie użyczył pracownikom (małżeństwu). Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nieodpłatne udostępnienie lokalu mieszkalnego stanowi przychód pracownika o którym mowa w art.12 ust.1 pkt 1 w.w. ustawy, od którego płatnik zobowiązany jest obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy oraz składki ZUS. Na tle takich okoliczności podatnik występuje z zapytaniem czy wartość nieodpłatnych świadczeń w naturze oraz składki ZUS należne od płatnika dotyczące tych świadczeń są kosztami uzyskania przychodu ?Jednocześnie strona wyrażając własne stanowisko w sprawie uważa, że skoro wartość nieodpłatnych świadczeń w naturze jest elementem wynagrodzenia, to również wartość tych świadczeń oraz wartość składek ZUS należnych od płatnika jest kosztem uzyskania przychodu.

W przedmiotowej sprawie stwierdzić należy: W świetle przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.) nieodpłatne udostępnienie pracownikowi lokalu mieszkalnego stanowi przychód z wykonywanej pracy, od którego płatnik zobowiązany jest naliczyć i odprowadzić podatek dochodowy. Zgodnie bowiem z art.12 ust.1 cyt. wyżej ustawy za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne koszty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Z powyższego wynika, że ustawodawca wyszczególnia nieodpłatne świadczenia jako przychody ze stosunku pracy obok wynagrodzeń, co oznacza, że są to przychody zwiększające dochód pracownika ze stosunku pracy.W myśl art.12 ust.3 cyt. ustawy wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia jakim jest nieodpłatne udostępnienie lokalu ustala się wg zasad określonych w art. 11 ust.2 -2b. Zgodnie z art. 11 ust.2a pkt 3 jeżeli przedmiotem nieodpłatnego świadczenia jest udostępnienie lokalu lub budynku wartość pieniężną świadczenia ustala się według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne