30.12.2004 Podatki

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.12.2004, sygn. PI/005-2546/04/CIP/01, Izba Skarbowa w Gdańsku, sygn. PI/005-2546/04/CIP/01

Podatnik zwrócił się z pytaniem, czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego istniała konieczność sporządzenia protokołu dotyczącego proporcji wyliczonej szacunkowo, według prognozy uzgodnionej z naczelnikiem urzędu skarbowego. Zdaniem podatnika nie był on zobowiązany do sporządzenia ww. protokołu.

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą i dokonuje sprzedaży zwolnionej od podatku od towarów i usług oraz opodatkowanej. W związku z powyższym przy obliczaniu kwoty podatku naliczonego podlegającej odliczeniu przyjął proporcję, o której mowa w art.90 w zw. z art.163 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ), wyliczoną na podstawie obrotów osiągniętych w roku poprzednim. Proporcję ustalono w wysokości: 70% kwoty podatku naliczonego podlegającej odliczeniu, 30 % kwoty podatku naliczonego nie podlegającej odliczeniu. We wrześniu 2004r. w wyniku kolizji drogowej został uszkodzony samochód zaliczony przez podatnika do środków trwałych i firma ubezpieczeniowa wypłaciła odszkodowanie w wysokości kosztów netto. Jednocześnie podatnik zwrócił się do ww. podmiotu o dopłatę z tytułu braku możliwości odliczenia podatku VAT w określonej proporcji. W odpowiedzi firma ubezpieczeniowa wezwała go do dostarczenia potwierdzonej kopii protokołu uzgodnionego z naczelnikiem urzędu skarbowego dotyczącego wyliczonej proporcji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne