04.07.2001 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 4 lipca 2001 r. sygn. I PKN 525/00

Niezłożenie pracownikowi propozycji nowych warunków pracy lub płacy stanowiące jego dyskryminację ze względu na działalność związkową (art. 113 KP) uzasadnia roszczenie o przywrócenie do pracy (art. 56 § 1 w związku z art. 63 i art. 67 KP) w razie wygaśnięcia stosunku pracy na podstawie art. 58 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz.U. Nr 133, poz. 872 ze zm.).

Przewodniczący SSN Kazimierz Jaśkowski

Sędziowie: SN Jadwiga Skibińska-Adamowicz, SA Kazimierz Josiak (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 4 lipca 2001 r. sprawy z powództwa Krystyny Marii M. przeciwko Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w M. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji powódki od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie z dnia 13 stycznia 2000 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok w pkt I i sprawę przekazał w tym zakresie do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Warszawie pozostawiając mu rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Działdowie wyrokiem z dnia 28 września 1998 r. przywrócił powódkę Krystynę Marię M. do pracy w pozwanej Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w M. na dotychczasowych warunkach pracy i płacy. Za okres pozostawania bez pracy Sąd pierwszej instancji zasądził na rzecz powódki wynagrodzenie w kwocie 2.418 zł pod warunkiem podjęcia pracy w terminie 7 dni od uprawomocnienia się wyroku.

Sąd ustalił, że powódka od 1 kwietnia 1987r. pracowała na stanowisku młodszego asystenta oświaty zdrowotnej w M. na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nie określony. W latach 1996 - 1997 doszło do konfliktu między powódką i dyrektorem Stacji. Powódka domagała się podwyższenia wynagrodzenia za pracę. Z jej inicjatywy przeprowadzona została w Stacji kontrola przez Okręgowego Inspektora Pracy w O. Stwierdził on nieprawidłowości w stosowaniu przepisów o wynagrodzeniu za pracę i ukarał za nie dyrektora Stacji. Powódka w roku 1998 przystąpiła do NSZZ Pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej województwa c. Dnia 8 czerwca 1998r. wybrana została w skład zarządu Związku. Jeszcze w maju 1998 r. strona pozwana wypowiedziała powódce umowę o pracę z uzasadnieniem naruszenia dobrego imienia pracodawcy. Odwołanie powódki zostało uwzględnione przez Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Działdowie, który wyrokiem z dnia 12 października 1998 r. przywrócił ją do pracy po stwierdzeniu, że wypowiedzenie nie było uzasadnione i nastąpiło z naruszeniem przepisów ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. Nr 55, poz. 234 ze zm.). Wyrok Sądu Rejonowego uprawomocnił się po oddaleniu apelacji pracodawcy przez Sąd Okręgowy w Warszawie w marcu 1999 r. W tym miesiącu powódka powróciła do pracy w Stacji. Od 1 stycznia 1999 r. w związku z reformą administracji publicznej i zmianą podziału terytorialnego kraju Terenowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w M. przekształciła się w Powiatową Stację Sanitarno - Epidemiologiczną zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 października 1998 r. - Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz.U. Nr 133, poz. 872 ze zm.). Powódka po przywróceniu do pracy nie otrzymała propozycji dalszego zatrudnienia w Stacji na nowych warunkach pracy lub płacy. Wskutek tego jej stosunek pracy wygasł z mocy prawa z dniem 30 czerwca 1999 r. na podstawie art. 58 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. - Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną. O wygaśnięciu stosunku pracy dyrektor Stacji zawiadomił powódkę pismem z dnia 19 maja 1999 r. Powódka była jedyną osobą, której pracodawca nie zaproponował nowych warunków pracy i płacy po 30 czerwca 1999 r. Czynności powódki powierzone zostały innej pracownicy zatrudnionej w Stacji. Korzystając z pośrednictwa Powiatowego Urzędu Pracy strona pozwana w roku 1999 przyjęła do pracy trzy nowe osoby. Powróciły też do pracy dwie pracownice, które przeszły na wcześniejsza emeryturę. Przed wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca nie zwrócił się do zarządu organizacji związkowej o wyrażenie zgody na ustanie stosunku pracy powódki. W świetle ustaleń faktycznych Sąd Rejonowy uwzględnił żądanie powódki o przywrócenie jej do pracy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty