07.08.2001 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 7 sierpnia 2001 r. sygn. I PKN 577/00

Podjęcie przez pracownika zgłaszającego gotowość do pracy po zakończeniu urlopu bezpłatnego, terminowego zatrudnienia w okresie oczekiwania na stanowisko pracodawcy w przedmiocie dopuszczenia do pracy, nie wyklucza istnienia po stronie pracownika woli kontynuowania stosunku pracy.

Przewodniczący SSN Józef Iwulski

Sędziowie SN: Jadwiga Skibińska-Adamowicz (sprawozdawca), Andrzej Kijowski

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 7 sierpnia 2001 r. sprawy z powództwa Marii M. przeciwko Zespołowi Szkół Rolniczych w L.P. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu z dnia 1 lutego 2000 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Powódka Maria M. domagała się przywrócenia do pracy w Zespole Szkół Rolniczych w L.P. na stanowisku nauczyciela mianowanego i zasądzenia wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy.

Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Strzelinie wyrokiem z dnia 12 października 1999 r. przywrócił powódkę do pracy u strony pozwanej, oddalił natomiast jako przedwczesne żądanie zasądzenia wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy. Ustalił, że powódka została zatrudniona w pozwanym Zespole Szkół w dniu 1 września 1980 r. na stanowisku nauczyciela, a od dnia 1 września 1983 r. - nauczyciela mianowanego. Wiosną 1993 r. powódka otrzymała propozycję pracy w Urzędzie Wojewódzkim w W. na stanowisku wizytatora oświaty rolniczej. W dniu 6 kwietnia 1993 r. Wojewoda W. zwrócił się do ówczesnego dyrektora Zespołu Szkół Rolniczych w L.P. o wyrażenie zgody na przejście powódki do pracy w Urzędzie Wojewódzkim z dniem 4 maja 1993 r., na zasadzie porozumienia stron - zakładów pracy, na co dyrektor wyraził zgodę. Następnie strona pozwana wystawiła świadectwo pracy opatrzone datą 30 kwietnia 1993 r., z którego wynikało, iż łączący strony stosunek pracy uległ rozwiązaniu z dniem 3 maja 1993 r. w drodze porozumienia stron - zakładów pracy. Świadectwo to nie zostało powódce doręczone, lecz przekazane wraz z aktami osobowymi do Urzędu Wojewódzkiego. W wykazie dokumentów znajdujących się w części „A” akt osobowych powódki prowadzonych przez Urząd Wojewódzki zostało wpisane pod poz. nr 7 świadectwo pracy z Zespołu Szkół Rolniczych w L.P., jednak nie zostało ono zamieszczone w tych aktach. W dniu 4 maja 1993 r. powódka została zatrudniona na stanowisku wizytatora w Urzędzie Wojewódzkim w W. Wkrótce potem - ze względu na treść art. 17 ust. 1 Karty Nauczyciela - z inicjatywy Urzędu Wojewódzkiego zostały podjęte starania o zmianę zasady przejścia powódki do pracy na stanowisku wizytatora. Pismem z dnia 10 czerwca 1993 r., adresowanym do powódki i Wydziału Administracji i Nadzoru, dyrektor pozwanego Zespołu udzielił powódce urlopu bezpłatnego od dnia 4 maja 1993 r. na czas zajmowania stanowiska wymagającego kwalifikacji pedagogicznych w urzędzie administracji państwowej. Na stanowisku tym powódka była zatrudniona do 28 lutego 1999 r., następnie - w związku z reformą administracyjną kraju - w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 1999 r. była pracownikiem Urzędu Marszałkowskiego Województwa D. w W.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty