21.09.2001 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 21 września 2001 r. sygn. I PKN 625/00

Pracodawca, który wskazuje nieprawdziwą przyczynę rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, z reguły nie może przeciwstawić żądaniu przywrócenia do pracy, twierdzenia o niecelowości uwzględnienia tego żądania.

Przewodniczący SSN Jadwiga Skibińska-Adamowicz (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Katarzyna Gonera, Zbigniew Myszka

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 21 września 2001 r. sprawy z powództwa Stanisławy B. przeciwko Gminnej Spółdzielni „S.Ch.” w R. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji powódki od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Radomiu z dnia 25 maja 2000 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok w punktach II i III i w tym zakresie przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu-Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Radomiu do ponownego rozpoznania, pozostawiając mu także rozstrzygniecia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Kozienicach wyrokiem z dnia 18 listopada 1999 r. oddalił powództwo Stanisławy B. przeciwko Gminnej Spółdzielni „S.Ch.” w K. o przywrócenie do pracy. Ustalił, że powódka była zatrudniona w pozwanej Spółdzielni w pełnym wymiarze czasu pracy w charakterze bufetowej-sprzedawcy w pijalni piwa w K. W dniu 2 czerwca 1998 r. zawarła umowę o wspólnej odpowiedzialności materialnej za powierzone mienie razem z Anną C. i Krystyną G. Praca w piwiarni wykonywana była w systemie zmianowym, według grafiku. W dniu 2 czerwca 1999 r. na pierwszej zmianie miała pracować Krystyna G., którą ze względu na zły stan zdrowia zastąpiła Anna C. Na drugiej zmianie tego dnia pracowała powódka. Pod koniec dnia powódka dokonała obliczenia utargu, wypełniła bankowy dowód wpłaty, zapakowała pieniądze w woreczek. Zgodnie z obowiązującą procedurą, pieniądze pochodzące z utargu powinna przekazać do sklepu nr 34, czego nie zrobiła. Następnego dnia, tj. 3 czerwca 1999 r., przypadało święto Bożego Ciała i piwiarnia była otwarta tylko w godzinach popołudniowych. W tym dniu pracowała tylko powódka. Po zakończeniu pracy powódka dokonała takich samych czynności jak poprzedniego dnia, z tym że utarg zostawiła w piwiarni, gdyż sklep nr 34 był tego dnia nieczynny. W dniu 4 czerwca 1999 r. na pierwszej zmianie pracowała Krystyna G., która tego dnia rano przekazała do sklepu spożywczego nr 34 utarg z piwiarni z dnia 3 czerwca 1999 r., skąd miał go odebrać konwojent. Procedura przekazywania utargów z piwiarni była ustalona i polegała na ich przekazywaniu do sklepu nr 34 wraz z wypełnionym drukiem dowodu wpłaty. Utarg z piwiarni z dnia 2 czerwca 1999 r. trafił do kasy pozwanej Spółdzielni dopiero dnia 6 lipca 1999 r. i został wpłacony przez konwojenta. Fakt spóźnionej wpłaty został ujawniony podczas kontroli księgowej w dniu 29 lipca 1999 r. Tego dnia powódka została wezwana do biura Spółdzielni w celu złożenia wyjaśnień. Nie uczyniła tego jednak. Natomiast w dniu 2 sierpnia 1999 r. wpłynęło do pozwanej Spółdzielni pismo współpracownic o wypowiedzeniu umowy o wspólnej odpowiedzialności materialnej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty