23.02.1999 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 23 lutego 1999 r. sygn. I PKN 595/98

Do nauczyciela mianowanego nie stosuje się art. 42 KP.

Przewodniczący: SSN Jadwiga Skibińska-Adamowicz (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Andrzej Kijowski, Barbara Wagner

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 23 lutego 1999 r. sprawy z powództwa Stanisława W. przeciwko Szkole Podstawowej w P. o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne i wynagrodzenie, na skutek kasacji strony pozwanej od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu z dnia 16 czerwca 1998 r. [...]

zmienił zaskarżony wyrok w punkcie I w ten sposób, że zmienił wyrok Sądu Rejonowego w Jaworze z dnia 13 stycznia 1998 r. [...] w punkcie I i oddalił powództwo w tym zakresie.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Jaworze wyrokiem z dnia 13 stycznia 1998 r. uznał za bezskuteczne wypowiedzenie warunków pracy i płacy dokonane Stanisławowi W. przez Szkołę Podstawową w P. dnia 24 lutego 1997 r., zasądził na jego rzecz kwotę 619,70 zł wynagrodzenia z tytułu nieprawidłowo dokonanych potrąceń za dni nieobecności w pracy i oddalił żądanie zasądzenia dalej idącego wynagrodzenia.

Sąd Rejonowy ustalił, że od 1991 r. powód, zatrudniony w pozwanej Szkole w charakterze nauczyciela, pełnił funkcję przewodniczącego zakładowej organizacji związkowej, a od 1995 r. - przewodniczącego Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” pracowników Oświaty i Wychowania w J. W dniu 20 marca 1995 r. Kuratorium Oświaty w L. skierowało do dyrektora pozwanej Szkoły prośbę o zwolnienie powoda w ½ z obowiązku świadczenia pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, ze względu na wykonywanie pracy we władzach związku. W tym czasie (poczynając już od 1991 r.) powód otrzymywał wynagrodzenie odpowiadające zatrudnieniu w wymiarze 1,5 etatu, chociaż jego faktyczne zatrudnienie równało się jednemu etatowi. W 1996 r. Gmina P. przejęła prowadzenie Szkoły Podstawowej w P. jako zadanie własne na podstawie ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. Nr 95, poz. 425 ze zm.) i ustawy z dnia 24 grudnia 1993 r. o finansowaniu gmin (Dz.U. Nr 129, poz. 600 ze zm.). Pismem z dnia 3 lutego 1997 r. strona pozwana poinformowała powoda, że od dnia 1 marca 1997 r. jego wynagrodzenie będzie się składać z dwóch elementów: wynagrodzenia za pracę nauczyciela w wymiarze ½ etatu i wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy z tytułu pełnionej funkcji związkowej w ½ etatu, a ponadto powód będzie otrzymywać wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe obliczane według odrębnych zasad. Od czerwca 1994 r. powód jest także radnym Rady Miejskiej w J. Jego kadencja upływa w czerwcu 1998 r. Strona pozwana nie zwróciła się ani do Rady Miejskiej, ani do Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność” o wyrażenie zgody na wypowiedzenie powodowi warunków płacy. Wynagrodzenie potrącone powodowi za jakoby nieusprawiedliwioną nieobecność wyniosło 619,70 zł.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty