Wyrok SN z dnia 1 lipca 1998 r. sygn. I PKN 63/98

Strony mogą w umowie o pracę na czas określony z członkiem zarządu spółki kapitałowej uzależnić jej wcześniejsze rozwiązanie, za wypowiedzeniem, jak i bez wypowiedzenia, od równoczesnego odwołania z funkcji członka zarządu.

Przewodniczący SSN: Józef Iwulski (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Andrzej Kijowski, Walerian Sanetra

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 1 lipca 1998 r. sprawy z powództwa Stanisława M. przeciwko Ogólnopolskiej Sieci Serwisowej „Z.P.” S.A. w W. o odszkodowanie, na skutek kasacji strony pozwanej od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie z dnia 20 października 1997 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 16 czerwca 1997 r. [...] Sąd Rejonowy-Sąd Pracy dla Warszawy Pragi w Warszawie zasądził od pozwanej Ogólnopolskiej Sieci Serwisowej „Z.P.” SA w W. na rzecz powoda Stanisława M. odszkodowanie w kwocie 13 029,86 zł. Sąd Rejonowy ustalił, że umową zawiązującą pozwaną Spółkę z dnia 8 września 1995 r. powód został powołany na członka zarządu-prezesa Spółki. Następnie w dniu 29 listopada 1995 r. przewodnicząca rady nadzorczej strony pozwanej zawarła z powodem umowę o pracę na czas określony dwóch lat. W § 6 umowy stwierdzono, że odwołanie powoda z funkcji prezesa zarządu przed upływem kadencji jest równoznaczne z wypowiedzeniem umowy o pracę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Natomiast odwołanie z tej funkcji jest równoznaczne z rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli nastąpiło z przyczyn wskazanych w art. 52 lub 53 KP. Zgodnie z art. 10 statutu strony pozwanej wybór i odwołanie prezesa zarządu należały do walnego zgromadzenia akcjonariuszy. W dniu 29 kwietnia 1996 r. rada nadzorcza strony pozwanej zawiesiła powoda w czynnościach prezesa zarządu. Pismem z dnia 26 czerwca 1996 r. przewodnicząca rady nadzorczej strony pozwanej rozwiązała z powodem umowę o pracę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Uchwałą walnego zgromadzenia akcjonariuszy z dnia 26 lipca 1996 r. powoda odwołano z funkcji prezesa zarządu. Sąd Rejonowy uznał, że umowę o pracę na czas określony można było rozwiązać z powodem dopiero po odwołaniu go z funkcji prezesa zarządu. Skoro więc umowę rozwiązano wcześniej, a nadto uczyniła to przewodnicząca rady nadzorczej, nie posiadająca w tym zakresie uprawnienia, to naruszono przepisy o rozwiązywaniu umów o pracę i na podstawie art. 56 § 1, 59 i 58 KP zasądził odszkodowanie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty