Wyrok SN z dnia 23 września 1997 r. sygn. I PKN 287/97

Nie stanowi działania bezprawnego w rozumieniu art. 24 § 1 KC podanie w piśmie do zarządu zakładowej organizacji związkowej (art. 38 KP), jako przyczyny zamierzonego wypowiedzenia umowy o pracę, zachowania pracownika ocenionego jako naruszające obowiązki pracownicze, czy też wskazanie jego nieprzydatności do pracy na zajmowanym stanowisku, bez względu na to czy oceny i stwierdzenia sformułowane przez pracodawcę odpowiadają rzeczywistości.

Przewodniczący SSN: Józef lwulski

Sędziowie SN: Adam Józefowicz, Walerian Sanetra (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 23 września 1997 r. sprawy z powództwa Jerzego B. przeciwko Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Spółce z o.o. w M. - Bogdanowi W. o ochronę dóbr osobistych i zapłatę, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu z dnia 13 lutego 1997 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Powód Jerzy B. wniósł kasację od wyroku Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 13 lutego 1997 r. [...], którym Sąd ten uchylił wyrok Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Zielonej Górze z dnia 23 sierpnia 1996 r. [...], w części obejmującej ocenę powoda w piśmie pozwanego (Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Spółki z o.o. w M.) skierowanym do Okręgowej Izby Radców Prawnych w Z.G. w zakresie ochrony dóbr osobistych powoda oraz zapłaty i w tej części przekazał sprawę Sądowi pierwszej instancji do ponownego rozpoznania, w pozostałej zaś części oddalił rewizję powoda. Powód w kasacji zaskarżył wyrok Sądu Apelacyjnego w części oddalającej jego rewizję zarzucając mu w szczególności naruszenie art. 23 i 24 KC.W pozwie z dnia 1 grudnia 1995 r. skierowanym do Sądu Wojewódzkiego-Wydział Cywilny w Gorzowie Wielkopolskim Jerzy B., powołując się na art. 24 KC, domagał się zasądzenia od pozwanego Bogdana W. kwoty 15.000 zł na swoją rzecz oraz kwoty 7.000 zł z ustawowymi odsetkami na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża-Oddział w S. Nadto domagał się od strony pozwanej usunięcia skutków naruszenia dóbr osobistych przez umieszczenie pisma przepraszającego powoda na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta i Gminy w M. oraz stosownej wzmianki w prasie lokalnej i ogólnopolskiej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty