14.12.2023 Podatki

Wyrok NSA z dnia 14 grudnia 2023 r., sygn. III FSK 967/23

Zgodnie z art. 2 pkt 1 lit. g) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, czynności prawne dotyczące sprzedaży nieruchomości mieszkalnych przez Agencję Mienia Wojskowego, jako instytucję powierniczą Skarbu Państwa, mieszczą się w zakresie przedmiotowym czynności podlegających przepisom o gospodarce nieruchomościami i są objęte wyłączeniem z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Paweł Borszowski, Sędzia NSA Jolanta Sokołowska, Sędzia WSA (del.) Mirella Łent (sprawozdawca), po rozpoznaniu w dniu 14 grudnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 19 stycznia 2023 r., sygn. akt I SA/Wr 546/22 w sprawie ze skargi B.S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu z dnia 10 czerwca 2022 r., nr 0201-IOM.4113.3.2022 w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 19 stycznia 2023 r. sygn. I SA/Wr 546/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w sprawie ze skargi B.S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu z dnia 10 czerwca 2022 r. w przedmiocie orzeczenia o odpowiedzialności podatkowej jako płatnika podatku od czynności cywilnoprawnych i określenia wysokości należności z tytułu niepobranego podatku od czynności cywilnoprawnych uchylił decyzję i poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław - Stare Miasto z 28 lutego 2022 r. znak [...] w części dotyczącej orzeczenia o odpowiedzialności podatkowej płatnika podatku od czynności cywilnoprawnych za niepobranie podatku od umowy sprzedaży zawartej aktem notarialnym Rep. A [...] z 6 kwietnia 2018 r. i określenia wysokości należności z tytułu niepobranego podatku i oddalił skargę w pozostałym zakresie. Nadto zasądził od organu na rzecz strony skarżącej kwotę 2070 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

W uzasadnieniu wyroku, sąd pierwszej instancji wskazał, że spór między stronami dotyczył zasadności orzeczenia o odpowiedzialności skarżącej jako notariusza za niepobranie podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy sprzedaży nieruchomości oraz ustanowienia hipoteki dokumentowanych aktem notarialnym z 29 sierpnia 2017 r., którego stroną jest Agencja Mienia Wojskowego (dalej: "AMW"). W opinii skarżącej sprzedaż nieruchomości - stanowiącej samodzielny lokal mieszkalny - przez AMW nie podlegał opodatkowaniu zgodnie z ustawą z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2017 r., poz. 1150) - dalej: "u.p.c.c." albowiem wchodził w zakres wyłączenia przewidzianego w treści art. 2 pkt 1 lit. g u.p.c.c. Natomiast w opinii organu podatkowego skarżąca była obowiązana do poboru podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej "p.c.c.) od opisanej sprzedaży i hipoteki, gdyż czynności te nie są regulowane przepisami ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2016 r., poz. 2147) - dalej: "u.g.n.", ale przepisami ustawy z 10 lipca 2015 r. o Agencji Mienia Wojskowego (Dz.U. z 2017 r., poz. 1456) - dalej: "uAMW", która jako przepis szczególny ma pierwszeństwo w zastosowaniu, a ponadto art. 80 ust. 3 uAMW wyraźnie wskazuje na opodatkowanie ww. czynności. Rozpatrując powyższy spór, sąd pierwszej instancji podzielił pogląd zawarty w skardze w części odnoszącej się do braku opodatkowania p.c.c. umowy sprzedaży. Nie podzielił natomiast poglądu w kwestii braku opodatkowania p.c.c. ustanowionej hipoteki albowiem po myśli art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. h u.p.c.c. podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlega ustanowienie hipoteki, a fakt jej ustanowienia jest bezsporny między stronami. Zdaniem WSA we Wrocławiu zasadnie organ podatkowy wskazał, że strona powinna pobrać p.c.c. wg stawki określonej w art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. b u.p.c.c. w wysokości 19 zł. Sąd ten uznał, że brak było podstaw prawnych do uznania, że czynności cywilnoprawne podlegające uAMW podlegają opodatkowaniu p.c.c., wręcz przeciwnie czynności takie podlegają wyłączeniu na podstawie art. 2 pkt 1 lit. g u.p.c.c. Mając na uwadze powyższe, sąd pierwszej instancji stanął na stanowisku, że brak było podstaw prawnych do orzeczenia o odpowiedzialności podatkowej strony jako płatnika na podstawie art. 30 § 1 i 4 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2021 r. poz. 1540, t.j. ze zm.) - dalej: "O.p." za niepobranie podatku od umowy sprzedaży zawartej wskazanym na wstępie aktem notarialnym. Wyrok ten w całości dostępny jest w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych (http://orzeczenia.nsa.gov.pl, dalej w skrócie CBOSA).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne