28.04.2023 Podatki

Wyrok NSA z dnia 28 kwietnia 2023 r., sygn. I FSK 1017/20

Zakwaterowanie jest świadczeniem usługi turystycznej zgodnie z art. 3 pkt 1 lit. b) Dyrektywy turystycznej. Działalność gospodarcza polegająca na świadczeniu usług turystycznych (zakwaterowanie), do których podmiot dokupuje wyżywienie, nie jest objęta systemem VAT marża zgodnie z art. 119 ustawy o podatku od towarów i usług, lecz podlega podatkowi od towarów i usług wymierzanym na zasadach ogólnych.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, Sędzia NSA Hieronim Sęk, Sędzia WSA (del.) Adam Nita (spr.), , po rozpoznaniu w dniu 28 kwietnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 23 stycznia 2020 r. sygn. akt I SA/Po 851/19 w sprawie ze skargi P. sp. z o.o. z siedzibą w P. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 20 sierpnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

W zaskarżonym wyroku z 23 stycznia 2020 r., sygn. akt I SA/Po 851/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu (zwany dalej Sądem I instancji) orzekał w przedmiocie skargi P. sp. z o. o. w P. ( w dalszej części uzasadnienia określanej mianem Wnioskodawcy, Spółki, Strony lub Skarżącego) na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (zwanego dalej Organem interpretacyjnym lub DKIS) z 20 sierpnia 2019 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług. Czyniąc to, Sąd I instancji uchylił zaskarżoną interpretację oraz zasądził od Organu interpretacyjnego na rzecz Strony zwrot kosztów postępowania sądowego.

Stan faktyczny sprawy będący elementem wniosku interpretacyjnego został precyzyjnie zaprezentowany w interpretacji indywidualnej, dostępnej w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych (por. art. 14i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 900 – zwanej dalej O.p.). Przedmiotem sporu zaistniałego pomiędzy stronami postępowania sądowoadministracyjnego była kwestia dopuszczalności odliczenia przez Wnioskodawcę, jako podmiot świadczący usługi hotelarskie naliczonego podatku od towarów i usług, udokumentowanego fakturami potwierdzającymi nabycie usług gastronomicznych przeznaczonych do dalszej odprzedaży.

Jak wyjawił Skarżący, jest on właścicielem hotelu, a w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi hotelarskie (usługi zakwaterowania) zarówno dla konsumentów, jak i na rzecz podmiotów będących podatnikami podatku od towarów i usług. Czyniąc to, Skarżący wystawia swoim kontrahentom faktury za "usługę noclegową" opodatkowaną przy zastosowaniu stawki w wysokości 8%. W cenę usługi hotelarskiej jest zaś wliczona m.in. opłata za śniadanie. Istotną okolicznością jest ponadto to, że wspomniane śniadania, jako usługi gastronomiczne Spółka nabywa od podmiotu trzeciego (dalej zwanego dostawcą usług gastronomicznych). W ten sposób Strona realizuje własne usługi – dostarcza śniadania zarówno gościom hotelowym, jak i podmiotom niemającym takiego statusu. Dostawca usług gastronomicznych, podobnie jak Skarżący jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i za wykonane świadczenia wystawia faktury.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne