02.12.2022 Podatki

Wyrok NSA z dnia 2 grudnia 2022 r., sygn. I FSK 1735/19

Interpretacje podatkowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska, Sędzia del. WSA Adam Nita (sprawozdawca), , po rozpoznaniu w dniu 2 grudnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 lutego 2019 r. sygn. akt III SA/Wa 2006/18 w sprawie ze skargi P. S.A. w P. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 9 lipca 2018 r. nr 0114-KDIP1-1.4012.105.2018.2.RR/MT w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

W zaskarżonym wyroku z 20 lutego 2019 r., sygn. akt III SA/Wa 2006/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (zwany dalej Sądem I instancji) orzekał w przedmiocie skargi P. S.A. z siedzibą w P. (w dalszej części uzasadnienia określanego jako Wnioskodawca, Spółka, Strona lub Skarżący) na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (zwanego dalej Organem interpretacyjnym lub DKIS) z 9 lipca 2018 r., nr 0114-KDIP1-1.4012.105.2018.2.RR/MT w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej. Czyniąc to, Sąd I instancji uchylił zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie DKIS z 21 maja 2018 r., a także zasądził od Organu interpretacyjnego na rzecz Strony zwrot kosztów postępowania sądowego.

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco. W dniu 21 lutego 2017 r. Spółka złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Dotyczył on przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, a problemem wzbudzającym wątpliwości Strony była możliwość zapłaty z zastosowaniem mechanizmu podzielnej płatności w sytuacji, gdy płatność następuje w całości lub w części w walucie obcej. Zgodnie z wymogami wynikającymi z art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 - zwanej dalej O.p.) Wnioskodawca przedstawił stan faktyczny budzący jego wątpliwości oraz własne stanowisko w sprawie oceny prawnej zaprezentowanego zdarzenia. Czyniąc to wskazał on, że jest nabywcą różnego rodzaju towarów i usług. Ich dostawcami są zaś zarówno podmioty polskie, jak i zagraniczne. Z kolei, płatność za dostarczone usługi lub towary następuje na wskazany rachunek bankowy dostawcy. Jednocześnie, w niektórych umowach z kontrahentami będącymi podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą na terytorium Polski wprowadzane jest zastrzeżenie, że płatność kwoty netto określonej w walucie zagranicznej zostanie dokonana w tym właśnie mierniku wartości (np. w euro), natomiast podatek od towarów i usług, zgodnie z wymogami ustawy o podatku od towarów i usług zostanie ujęty w fakturze w walucie polskiej i w złotych polskich będzie też uiszczony.

Dodatkowo wskazano na przypadki, gdy na fakturze kwota do zapłaty (brutto) wykazywana jest w walucie obcej (np. w euro) i w tym mierniku wartości jest też realizowana płatność. Z kolei podatek od towarów i usług jest na fakturze wyrażany w złotych polskich (zgodnie z regulacją ustawy o podatku od towarów i usług), natomiast całość zapłaty jest przekazywana na konto dostawcy w walucie obcej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne