10.05.2016 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 10 maja 2016 r., sygn. II GSK 2851/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia NSA Maria Jagielska Sędzia NSA Krystyna Anna Stec (spr.) Protokolant Konrad Piasecki po rozpoznaniu w dniu 10 maja 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. Spółki z o.o. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 29 lipca 2014 r. sygn. akt VI SA/Wa 188/14 w sprawie ze skargi M. Spółki z o.o. w K. na decyzję Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacja przepisów prawa telekomunikacyjnego 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. uchyla zaskarżoną decyzję Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia [...] listopada 2013 r. oraz poprzedzającą ją decyzję Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia [...] maja 2013 r., nr [...]; 3. zasądza od Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej na rzecz M. Spółki z o.o. w K. 837 (osiemset trzydzieści siedem) złotych tytułem kosztów postępowania sądowego

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 29 lipca 2014 r., sygn. akt VI SA/Wa 188/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę M. Sp. z o.o. w K. na decyzję Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia [...] listopada 2013 r. w przedmiocie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisu art. 185 ustawy - Prawo telekomunikacyjne.

Przedstawiając stan sprawy Sąd I instancji wskazał, że pismem z dnia [...] kwietnia 2013 r. skierowanym do Prezesa UKE M. sp. z o.o. wniosła o wydanie interpretacji w zakresie podstawy uiszczania opłat telekomunikacyjnych, o których mowa w art. 185 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. z 2004 r. Nr 171, poz. 1800 ze zm.; dalej: P.t.). We wniosku wskazała, że prowadzi działalność nadawczą w zakresie radiofonii, w ramach której występuje o decyzje rezerwacji częstotliwości a następnie, aby w ramach dysponowania częstotliwością użytkować konkretne stacji nadawcze, występuje o decyzje o pozwoleniu radiowym. Podniosła, że w praktyce zdarzają się sytuacje, gdy zachodzi potrzeba, przejściowej zmiany lokalizacji stacji nadawczej. W tej sytuacji, zgodnie P.t., opłaty za częstotliwość w zakresie radiofonii ustalane są albo w decyzji o rezerwacji częstotliwości albo w decyzji o pozwoleniu radiowym w oparciu o warunki techniczne wykorzystania częstotliwości określone zarówno w jednej, jaki drugiej decyzji. Wobec powyższego, zdaniem spółki, opłata powinna być taka sama, niezależnie od decyzji, na podstawie której została ustalona. Strona podniosła, że Prezes UKE w sytuacji wydania tymczasowego pozwolenia radiowego w związku z np. zmianą lokalizacji stacji nadawczej, pobiera jednak obecnie opłatę wyższą, czyli w praktyce podstawą naliczania opłaty jest decyzja, z której wynika opłata wyższa. W opinii wnioskodawcy, praktyka taka jest całkowicie bezpodstawna i dlatego zachodzi konieczność rozstrzygnięcia wątpliwości, na podstawie której decyzji naliczać należy opłatę, o której mowa w art. 185 P.t.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne