04.03.2014

Wyrok NSA z dnia 4 marca 2014 r., sygn. II OSK 2393/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Stahl Sędziowie: Sędzia NSA Maciej Dybowski Sędzia del. WSA Czesława Nowak - Kolczyńska (spr.) Protokolant: starszy asystent sędziego Iwona Ścieszka po rozpoznaniu w dniu 4 marca 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Krakowie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 29 maja 2012 r. sygn. akt III SA/Kr 691/11 w sprawie ze skargi [...] S.A. z siedzibą w W. na decyzję Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Krakowie z dnia [...] kwietnia 2011 r. znak [...] w przedmiocie nakazu zaprzestania wprowadzania do obrotu produktu jako suplementu diety 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę, 2. zasądza od [...] S.A. z siedzibą w W. na rzecz Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Krakowie kwotę 280 (dwieście osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 26 maja 2012 r. uchylił decyzję Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Krakowie z dnia [...] kwietnia 2011 r., nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w W. w przedmiocie nakazu zaprzestania wprowadzenia do obrotu produktu.

W uzasadnieniu powyższego wyroku sąd wyjaśnił, iż decyzją z dnia [...] listopada 2010 r., nr [...], Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w W. nakazał firmie "[...]" S.A. z siedzibą w W., zaprzestania wprowadzania do obrotu nieprawidłowo znakowanego suplementu diety pod nazwą "[...]".

A kolejną decyzją z dnia [...] stycznia 2011 r., nr [...], Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w W., na podstawie art. 32 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2010 r. nr 136, poz. 914), nakazał firmie "[...]" S.A. z siedzibą w W. zaprzestania wprowadzania do obrotu produktu pod nazwą "[...] Forte" jako suplementu diety. Organ wskazał, że Główny Inspektor Sanitarny w dniu [...] grudnia 2010 r. przekazał opinię Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych z dnia [...] listopada 2010 r., dotyczącą kwalifikacji produktu "[...] Forte". Z tejże opinii wynika, że ze względu na skład jakościowy i ilościowy, jak i prezentację, przedmiotowy produkt spełnia kryterium produktu leczniczego w rozumieniu ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2008 r., nr 45, poz. 271 ze zm.). Produkt ten ma nazwę i wskazania zbieżne z produktem leczniczym "[...]", który jest zarejestrowany pod numerem pozwolenia [...]. Zawiera też wyższe stężenie związków mineralnych niż produkt "[...]", a ze względu na skład, oba produkty wymagają ograniczeń w stosowaniu do osób z dietą niskosodową, u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy. Stwarzają bowiem ryzyko tworzenia się kamieni nerkowych i zakażeń dróg moczowych z powodu nasilenia wydzielania kwasu solnego, a stosowanie u kobiet w ciąży wymaga konsultacji z lekarzem. Dodatkowo dopisek "Forte" sugeruje wzmocnione działanie lecznicze.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne