17.05.2012 Podatki

Wyrok NSA z dnia 17 maja 2012 r., sygn. I FSK 1389/11

Faktury wystawione w tej sprawie przez kontrahenta podatnika dokumentowały czynności, które nie miały miejsca. W takiej zaś sytuacji nie ma podstaw do kwestionowania stanowiska, że faktury takie nie dają podstaw do odliczenia wykazanego w nich podatku. Faktura nieodzwierciedlająca rzeczywiście dokonanej czynności przez jej wystawcę, która rodziłaby u niego obowiązek podatkowy, nie daje odbiorcy tej faktury prawa do odliczenia wykazanego w niej podatku, niezależnie od tego, czy pozostaje on w dobrej wierze, że wszedł w posiadanie towaru wykazanego na fakturze na podstawie czynności cywilnoprawnej mającej miejsce pomiędzy nim a wystawcą faktury.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia NSA Jan Zając, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 17 maja 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 15 lutego 2011 r., sygn. akt III SA/Gl 187/10 w sprawie ze skargi A.K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 17 listopada 2009 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za sierpień 2004 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od A. K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 2400 (słownie: dwa tysiące czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 15 lutego 2011 r., sygn. akt III SA/Gl 187/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę A. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 17 listopada 2009 r. wydaną w przedmiocie podatku od towarów i usług za sierpień 2004 r.

Sąd pierwszej instancji przedstawiając stan faktyczny sprawy podał, że w toku kontroli podatkowej stwierdzono, że skarżący w deklaracji VAT-7 za sierpień 2004 r. zawyżył podatek naliczony, co spowodowało obniżenie podatku należnego, a w konsekwencji zaniżenie zobowiązania podatkowego z tytułu obrotu paliwem. Podatnik uwzględnił podatek naliczony wynikający z faktur wystawionych przez firmę T. A. M. w C. oraz faktury dokumentujące sprzedaż oleju napędowego na rzecz Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej S.A. w O. oraz PHU "M." w S. za pośrednictwem firmy Skarżącego. Jak ustalił organ podatkowy pierwszej instancji powyższe faktury wskazując, że nie dokumentowały one rzeczywistych transakcji, gdyż firma “T." A.M. - wskazana jako dostawca paliwa, które następnie zostało sprzedane na rzecz PHU “M." w S. i PKS w O. - faktycznie nie kupowała, ani też nie sprzedawała paliwa, a jedynie wystawiała faktury VAT. W rozliczeniu za ten okres uwzględniono, bowiem podatek naliczony wynikający z faktury wystawionej przez firmę T.A. M. w C. oraz faktury dokumentujące sprzedaż oleju napędowego na rzecz Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej S.A. w O. oraz PHU "M." w S. za pośrednictwem firmy Skarżącego. Z ustaleń organu wynika również, że w ślad za wystawionymi fakturami zakupu i sprzedaży nie występował faktyczny przepływ towarów, faktury zaś wystawiał S. P., który był inicjatorem procederu i on pobierał kwoty przepływające na konto. Skarżący nie był w miejscach prowadzenia działalności gospodarczej firm widniejących na fakturach, nie miał kontaktu z ich właścicielami i pracownikami. Taki stan rzeczy potwierdził A. M. w zeznaniach w trakcie przesłuchania w CBŚ. Zeznania te znalazły potwierdzenie w zeznaniach złożonych przez S. P. i G. F. dla potrzeb prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w C. postępowania w zakresie obrotu olejem napędowym. Organ pierwszej instancji nie kwestionował, że do tych firm było dostarczane paliwo, lecz jak ustalił, paliwo to nie mogło pochodzić od FHU "T." A. M., a z innego nieznanego źródła, tylko faktura wystawiana była w imieniu tej firmy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne