21.12.2007

Wyrok NSA z dnia 21 grudnia 2007 r., sygn. I OSK 383/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Łuczaj Sędziowie NSA Irena Kamińska (spr.) Alicja Plucińska-Filipowicz Protokolant Michał Zawadzki po rozpoznaniu w dniu 21 grudnia 2007r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 18 stycznia 2007 r. sygn. akt II SA/Ol 976/06 w sprawie ze skargi T. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wyrokiem z dnia 18 stycznia 2007 r. uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia [...] w przedmiocie zasiłku celowego, jak też poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji. Ponadto uchylił postanowienie Wójta Gminy D. z dnia [...] i orzekł, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

W uzasadnieniu wyroku przedstawiono następujący stan faktyczny sprawy.

W dniu 11 lipca 2006 r. T. P. wystąpiła do Urzędu Gminy w D. z wnioskiem o udzielnie pomocy materialnej. Powołując się na swoje pisma, złożone do organu I instancji w dniu 17 stycznia 2005 r., wniosła jednocześnie o wyłączenie od udziału w postępowaniu Wójta Gmina D., Sekretarza Gminy, Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w D. T. C., pracowników socjalnych I. C. i A. K., a także pracowników gminy A., R. i Z..

W ramach złożonego wniosku o wyłączenie, Sekretarz Gminy działając z upoważnienia Wójta postanowieniem z dnia 14 lipca 2006 r. odmówił wyłączenia pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Następnie, Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej decyzją z dnia [...] działając z upoważnienia Wójta Gminy D., po rozpatrzeniu wniosku T. P. odmówił udzielenia jej pomocy finansowej. W uzasadnieniu przedmiotowej decyzji wskazał, iż pracownicy socjalni podejmowali dwukrotnie bezskuteczne próby przeprowadzenia wywiadu środowiskowego, który stosownie do treści art. 106 ust. 4 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej powinien poprzedzać wydanie decyzji w tym przedmiocie. Jak podniósł organ, brak współdziałania strony uniemożliwiał zbadanie jej sytuacji osobistej i majątkowej, a tym samym uniemożliwiał zweryfikowanie i określenie form pomocy, które mogły być jej przyznane.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne