06.12.2006 Kadry i płace

Wyrok NSA z dnia 6 grudnia 2006 r. sygn. I OSK 692/06

Przewidziane w art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. d/ ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. Nr 99, poz. 1001 ze zm.) kryterium obszarowe dotyczące właściciela należy odnieść także do wielkości udziału współwłaściciela nieruchomości rolnej. Statusu bezrobotnego nie może uzyskać ten współwłaściciel, którego udział we współwłasności nieruchomości rolnej odpowiadać będzie części nieruchomości o powierzchni co najmniej 2 hektarów przeliczeniowych.

Naczelny Sąd Administracyjny uznał zasadność skargi kasacyjnej Rzecznika Praw Obywatelskich od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 20 grudnia 2005 r. w sprawie ze skargi Elżbiety B. na decyzję Wojewody Lubelskiego z dnia 29 września 2005 r. w przedmiocie odmowy uznania za osobę bezrobotną i na podstawie art. 185 § 1 i art. 188 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) uchylił zaskarżony wyrok oraz decyzję Wojewody Lubelskiego z dnia 29 września 2005 r.

Z uzasadnienia

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 20 grudnia 2005 r. oddalił skargę Elżbiety B. na decyzję Wojewody Lubelskiego z dnia 29 września 2005 r. w przedmiocie odmowy uznania jej za osobę bezrobotną.

Wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy:

Wojewoda Lubelski powołaną decyzją utrzymał w mocy decyzję Starosty P. o odmowie uznania Elżbiety B. za bezrobotną. W uzasadnieniu podał, że zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. d/ ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001 ze zm.) za bezrobotnego może być uznana osoba, która (między innymi) nie jest właścicielem lub posiadaczem nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczającej przeliczeniowe. Organ I instancji zasadnie uznał, że Elżbieta B. nie spełnia tej przesłanki, gdyż jest współwłaścicielką w 1/2 gospodarstwa rolnego o powierzchni fizycznych, co stanowi przeliczeniowych (...). Zgodnie z art. 195 i nast. ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) prawo własności przysługuje niepodzielnie każdemu właścicielowi. Każdy współwłaściciel jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz korzystania z niej w takim zakresie, który nie ogranicza współposiadania i korzystania z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli. Wobec tego powierzchnia całego gospodarstwa rolnego jest podstawą weryfikacji spełniania warunków do otrzymania statusu osoby bezrobotnej, niezależnie od wysokości udziału we współwłasności rejestrującej się osoby. Dopiero po zniesieniu współwłasności (w trybie sądowym lub umownym), gdy dana osoba będzie posiadać nieruchomość o powierzchni użytków rolnych poniżej przeliczeniowych, może ubiegać się o status bezrobotnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty