29.11.2005 Podatki

Wyrok NSA z dnia 29 listopada 2005 r., sygn. FSK 2575/04

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Rypina, Antoni Hanusz (spr.), Sędziowie NSA Jan Rudowski, Protokolant Ilona Waksmundzka, po rozpoznaniu w dniu 29 listopada 2005 r. w Wydziale II Izby Finansowej skargi kasacyjnej Elżbiety i Stanisława S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 29 lipca 2004 r. sygn. akt I SA/Kr 1723/01 dotyczącego sprawy ze skargi Elżbiety i Stanisława S. na decyzję Izby Skarbowej w K. z dnia 19 lipca 2001 r., (...) w przedmiocie nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1999 r. 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od Elżbiety i Stanisława S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 1.200 (tysiąc dwieście) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

FSK 2575/04

U Z A S A D N I E N I E

1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 29 lipca 2004 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w sprawie I SA/Kr 1723/04, oddalił skargę Elżbiety i Stanisława S. na decyzję Izby Skarbowej w K. z dnia 19 lipca 2001 r. w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1999 r. Zaskarżoną do sądu administracyjnego decyzją utrzymano w mocy decyzję organu podatkowego I instancji, w której odmówiono podatnikom stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1999 rok, uznając, że dochody ze sprzedaży akcji nabytych przez pracowników Banku (...) SA w W., nabytych w 1997 roku, w ramach tak zwanej transzy pracowniczej nie korzystają ze zwolnienia przewidzianego w art. 52 pkt 1 lit. "a" ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /t.j. Dz.U. 2000 nr 14 poz. 176/. W ocenie organów, nabycie akcji przez pracowników Banku nastąpiło w szczególnym trybie, który nie może być utożsamiany z oferta publiczną, a zatem nie spełniono warunku określonego w art. 52 pkt 1 lit. "a" omawianej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

2. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w zaskarżonym wyroku stwierdził, iż zaskarżona decyzja nie narusza prawa. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd stwierdził, iż zgodnie z obowiązującym od 1995 r. brzmieniem przepisu art. 52 pkt 1 lit. "a" ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych zwalnia się od podatku dochodowego od osób fizycznych w okresie od 1 stycznia 1993 r. do 31 grudnia 2000 r. dochody ze sprzedaży akcji dopuszczonych do obrotu publicznego, nabytych na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych albo regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym. Przepis art. 52 pkt 1 lit. "a" cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uzależnia zatem zwolnienie sprzedaży akcji od podatku dochodowego od spełnienia łącznie dwóch przesłanek, a mianowicie: dopuszczenia ich do obrotu publicznego oraz nabycia ich na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych. Ustawa w zakresie podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji "publicznego obrotu", zatem zgodnie z dyrektywą wykładni systemowej odnieść się należy do definicji "publicznego obrotu" zawartej w przepisie art. 1 par. 1 ustawy z dnia 22 marca 1991 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych /t.j. Dz.U. 1994 nr 58 poz. 238 ze zm./. Zgodnie z tym przepisem publicznym obrotem jest proponowanie nabycia, nabywanie lub przenoszenie praw z emitowanych w serii papierów wartościowych przy wykorzystywaniu środków masowego przekazu albo w inny sposób, jeżeli proponowane nabycie skierowane jest do więcej niż 300 osób albo do nieoznaczonego adresata. Nie jest publicznym obrotem udostępnianie w procesie prywatyzacji przez Skarb Państwa akcji pracownikom danej spółki /art. 1 par. 1 pkt 1 tej ustawy/.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne