Jak zaewidencjonować w księgach rachunkowych finansowy leasing zwrotny

Firma zamierza kupić maszynę produkcyjną za cenę 90 000 zł. Po zakupie planuje jej sprzedaż leasingodawcy (w ramach finansowego leasingu zwrotnego) za cenę 102 000 zł.

PROBLEM

1. Czy transakcję dla celów księgowych należy potraktować jako zakup i sprzedaż towaru, czy też zakup i sprzedaż środka trwałego?

2. Czy przychód powstały na transakcji należy rozliczyć jednorazowo czy w okresie trwania umowy leasingu?

Zobacz wideo-szkolenie "Leasing - zmiany 2013" dostępne na www.inforfk.pl

RADA

1. O klasyfikacji zakupionego składnika do środków trwałych lub towarów handlowych decyduje sam przedsiębiorca. Jeśli zakupiono maszynę bezpośrednio w celu odsprzedaży firmie leasingowej, to powinna być ujęta jako towar przeznaczony do odsprzedaży. Jeśli natomiast decyzja o odsprzedaniu maszyny jest tylko rozważana - to lepszym rozwiązaniem jest oddanie zakupionej maszyny do użytkowania, a tym samym uwzględnienie jej w ewidencji środków trwałych i rozpoczęcie dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Późniejsze podjęcie decyzji o sprzedaży maszyny leasingodawcy w ramach leasingu zwrotnego nie skutkuje bowiem potrzebą przekwalifikowania jej do kategorii towarów. Nie wystąpi także potrzeba korygowania dokonanych odpisów amortyzacyjnych za okres od przyjęcia do użytkowania do momentu sprzedaży.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne