Czy utracone wadium można zaliczyć do kosztów podatkowych

Spółka w ramach prowadzonej działalności przystąpiła do przetargu na budowę budynku magazynowego. Zwycięzca przetargu miał zbudować specjalistyczny magazyn, a następnie oddać go w leasing zamawiającemu na okres 15 lat. Tak skonstruowane zamówienie wymagało, aby zwycięzca przetargu z własnych bądź pozyskanych na rynku środków sfinansował budowę przedmiotu zamówienia. Zainwestowane w ten sposób kwoty wraz ze stosownym zarobkiem odzyskałby w czasie trwania 15-letniej umowy.

PROBLEM

Warunkiem skutecznego złożenia oferty była także wpłata wadium na wskazane konto zamawiającego. Po tym, jak spółka została poinformowana o zwycięstwie w przetargu, ustalono czas i miejsce zawarcia umowy. Niestety, na skutek okoliczności niezależnych od spółki, niemal w ostatniej chwili, bank wycofał się z promesy kredytowej i odmówił wypłaty kredytu. Po upływie terminu do zawarcia umowy i bezskutecznych próbach negocjacji spółka została poinformowana, że z powodu niedotrzymania terminu wniesione wadium nie podlega zwrotowi.

1. Czy wpłacone i niepodlegające zwrotowi wadium może stanowić dla spółki koszt uzyskania przychodu? Spółka zwraca uwagę, że przystąpienie do przetargu było działaniem w celu uzyskania przychodu, a wniesienie wadium było niezbędne dla realizacji takiego założenia (bez tego nie byłoby możliwości wzięcia udziału w przetargu, a zatem także możliwości generowania przychodu).

2. Czy w związku z dokonaną wpłatą spółka powinna otrzymać od organizatora przetargu fakturę VAT?

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne