28.09.2012 Podatki

Czy do kosztów podatkowych można zaliczyć wartość nieodpłatnych świadczeń

Nieodpłatne świadczenia to nie tylko korzyść wynikająca z tego, że otrzymaliśmy coś za darmo, ale to również konkretne następstwa podatkowe. W wielu przypadkach (chociaż nie zawsze) wraz z nieodpłatnym świadczeniem podatnik uzyskuje przychód podatkowy. Co ważne, przedsiębiorcy uzyskujący taki przychód muszą go samodzielnie rozliczyć, nie oczekując na dodatkowe informacje od przekazującego.

W niektórych przypadkach rozliczenie podatkowe otrzymanego nieodpłatnego świadczenia nie musi zakończyć się tylko na rozpoznaniu przychodu i rzeczywistym obciążeniu podatkowym. Niekiedy z otrzymaniem przychodu z nieodpłatnych świadczeń są związane także koszty podatkowe. W publikacji opisujemy koszty uzyskania przychodów związane z otrzymywanymi nieodpłatnymi świadczeniami.

Nieodpłatne świadczenia jako przychód podatkowy

W orzecznictwie sądów administracyjnych wyraźnie prezentowany jest pogląd, że otrzymane nieodpłatne świadczenie, z którym powiązana jest ekonomiczna korzyść, generuje po stronie otrzymującego przychód podatkowy (np. wyrok NSA z 16 czerwca 2011 r., sygn. akt. II FSK 1007/11). Podstawą prawną tego twierdzenia jest treść art. 12 ust. 1 pkt 2 updop, zgodnie z którym:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne