20.06.2010 Podatki

Jak rozliczyć VAT od usług budowlanych świadczonych na terytorium UE

Proszę o wyjaśnienie, jak rozliczyć zgodnie z nowymi przepisami usługi budowlane (remonty, kafelkowanie itp.) świadczone na terenie UE dla firm, a jak dla osób fizycznych. Jakie prowadzić ewidencje? Czy świadcząc tego rodzaju usługi, mam obowiązek składania informacji VAT-UE? Dodam, że jestem czynnym podatnikiem VAT zarejestrowanym na potrzeby transakcji unijnych.

problem

rada

W opisanym w pytaniu przypadku miejscem opodatkowania jest kraj położenia nieruchomości, na której usługi budowlane (remontowe) są wykonywane, niezależnie od tego, czy nabywcą usługi jest firma (podatnik), czy też osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej.

Od statusu nabywcy usługi zależy natomiast sposób rozliczenia podatku. Jeżeli usługę nabywa unijny podatnik, to ma on obowiązek rozliczenia podatku od usługi. Dla polskiej firmy jest to wówczas usługa niepodlegająca opodatkowaniu. Jeżeli nabywcą usługi jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, obowiązek rozliczenia podatku spoczywa na polskiej firmie. Szczegóły - w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Jeżeli usługa świadczona jest między podmiotami z dwóch różnych krajów, o miejscu jej opodatkowania decyduje wskazane przepisami ustawy o VAT miejsce jej świadczenia. Wykonywane przez firmę usługi budowlane lub remontowe (montażowe) należy zaliczyć do usług wykonywanych na nieruchomościach. Rodzaj tych usług stanowi katalog otwarty. Warunkiem zaliczenia określonej usługi do tego katalogu jest jej związek z nieruchomością, której wykonana usługa dotyczy. Sposób rozliczenia VAT od tego typu usług zależy od miejsca świadczenia. Znowelizowane od 1 stycznia 2010 r. przepisy ustawy o VAT nie wnoszą w tym zakresie istotnych zmian odnośnie do miejsca ich świadczenia. Wprowadzona przez ustawodawcę zmiana w zakresie opodatkowania tego rodzaju usług polega jedynie na doprecyzowaniu pojęcia usług związanych z nieruchomościami. Po zmianach przepisów nie ma wątpliwości, że do usług tych zalicza się również usługi zakwaterowania w sektorze hotelarskim lub sektorach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, a także usługi użytkowania i używania nieruchomości i usługi świadczone przez rzeczoznawców oraz pośredników w obrocie nieruchomościami.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty