Jak zaewidencjonować umorzony środek trwały podarowany innej jednostce

Jak zaksięgować umorzony środek trwały podarowany innej jednostce? Jakie skutki podatkowe rodzi taka darowizna?

Podarowanie środka trwałego innej jednostce jest rozwiązaniem mało korzystnym, patrząc przez pryzmat ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jak też ustawy o podatku od towarów i usług. Szczegóły wraz z ewidencją w uzasadnieniu.
Darowizna rodzi skutki zarówno w myśl ustawy o podatku dochodowym, ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w prawie bilansowym. Ze względu na skutki prawne jest niezbyt lubianą formą i dość często jest zastępowana sprzedażą za odpowiednio obniżoną cenę.
Darowizna w podatku od towarów i usług
Przekazanie środków trwałych bez wynagrodzenia, a w szczególności darowizny traktowane są w myśl ustawy o podatku od towarów i usług jako dostawa towarów (art. 7 ust. 2 ustawy o VAT). Ta generalna zasada dotyczy podatników, którym przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części. Zakładając, że przysługiwało Państwu takie prawo i z prawa obniżenia podatku należnego skorzystano, to czynność darowizny będzie skutkować obowiązkiem wystawienia faktury wewnętrznej (art. 106 ust. 7 ustawy o VAT). W rozporządzeniu w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (§ 8 ust. 1 pkt 3) wskazuje się, że jedynymi zwolnieniami od podatku jest dostawa towarów przez organizacje pożytku publicznego (określone w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie), jeżeli towary te zostały nabyte:
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne