Jak księgować odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych

W związku z tym, że moja firma od 2005 r. ma obowiązek utworzenia ZFŚS, a ewidencję kosztów prowadzimy tylko przy użyciu kont zespołu 4, uprzejmie proszę o podanie wzoru księgowania odpisów i wpłat na ten fundusz. Czy mogę zaliczyć w koszty kwotę naliczonego odpisu miesięcznego, czy dopiero w momencie przekazania wpłaty na wyodrębniony rachunek funduszu?

Samo zaliczanie w koszty naliczonego odpisu miesięcznego nie będzie równoznaczne z uznaniem tego kosztu za koszt uzyskania przychodu. Dopiero w chwili dokonania wpłaty na wyodrębniony rachunek funduszu odpis na ZFŚS można uznać za koszt uzyskania przychodu.
Ewidencja odpisów na ZFŚS powinna uwzględnić zasadę współmierności przyporządkowującej koszty do odpowiednich okresów sprawozdawczych.
Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych nakazuje (art. 6 ust. 2), by równowartość pieniężną naliczonego wstępnie odpisu przekazać na odrębny rachunek bankowy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych do 30 września danego roku, z tym że co najmniej 75% tej kwoty musi trafić na ten rachunek do końca maja. Chcąc być w zgodzie z zasadą współmierności (art. 6 ust. 2 ustawy o rachunkowości) można ewidencyjnie przyporządkowywać ponoszone koszty (odpisy) do odpowiednich okresów sprawozdawczych, jednocześnie nie zapominając o uregulowaniach podatkowych wskazujących, kiedy odpisy w koszty można uznać za koszty uzyskania przychodu. W związku z tym:
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne