22.12.2011 Podatki Ubezpieczenia

Dwukrotne zatrudnienie w grudniu i przekroczenie progu 30-krotności - jak rozliczyć składki i podatek

Nasz pracownik, zatrudniony od początku 2011 r., 9 grudnia rozwiązał umowę o pracę, a 19 grudnia został ponownie zatrudniony. Miesięczne wynagrodzenie pracownika z pierwszej umowy wynosiło 9000 zł, a z drugiej - 9500 zł. Jak naliczyć wynagrodzenie za grudzień, prawidłowo stosując kwotę zmniejszającą podatek oraz koszty uzyskania przychodów? Czy w rozliczeniach należy uwzględnić przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek?

PROBLEM

RADA

Wynagrodzenie za grudzień będzie stanowiła suma obu wynagrodzeń częściowych, z obu umów o pracę obowiązujących w tym miesiącu. Dwukrotnie należy zastosować koszty uzyskania przychodów, tzn. przy obliczaniu zaliczki od każdego wynagrodzenia, a raz kwotę zmniejszającą podatek. Naliczając wynagrodzenie należy również uwzględnić fakt przekroczenia w grudniu rocznej kwoty ograniczenia podstawy wymiaru składek emerytalnej i rentowej.

UZASADNIENIE

Jeżeli umowa o pracę zostaje rozwiązana w trakcie miesiąca, wynagrodzenie należy obliczyć za przepracowaną jego część. Ponieważ w opisanej sytuacji w jednym miesiącu miało miejsce zarówno ustanie stosunku pracy, jak i nawiązanie kolejnego, wynagrodzenie trzeba ustalić dla obu umów oddzielnie. Będzie to wymagało sporządzenia dwóch odrębnych list płac. Wynagrodzenie w stałej miesięcznej stawce za pracę przez niepełny miesiąc należy obliczać według przepisów rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia i innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy. Przyczyną nieobecności pracownika w pracy przez część miesiąca nie była choroba, zatem należną mu płacę za okres od 1 do 9 grudnia trzeba ustalić według stawki godzinowej (§ 12 powołanego rozporządzenia). W tym celu najpierw miesięczną stawkę wynagrodzenia dzielimy przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu, następnie otrzymaną kwotę mnożymy przez liczbę godzin nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż choroba, czyli w tym przypadku - z powodu pozostawania pracownika w stosunku pracy przez niepełny miesiąc. Tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odejmujemy od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty