22.03.2010 Kadry i płace

Likwidacja gospodarstw pomocniczych i zakładów budżetowych - obowiązki pracodawcy

Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych określają, że z końcem 31 grudnia 2010 r. zakończeniu ulega likwidacja państwowych zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych państwowych jednostek budżetowych oraz gospodarstw pomocniczych gminnych, powiatowych i wojewódzkich jednostek budżetowych. Likwidacja dotyczy również gminnych, powiatowych i wojewódzkich zakładów budżetowych, ale z pewnymi wyjątkami, które dotyczą np. jednostek wykonujących zadania w zakresie gospodarki mieszkaniowej, dróg, ulic, mostów, targowisk, kultury fizycznej i sportu.

Przepisy wprowadzające nową ustawę o finansach publicznych wskazują, że z dniem zakończenia likwidacji zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych wygasną stosunki pracy z zatrudnionymi w tych jednostkach pracownikami (art. 100 ust. 1 ustawy - przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych). Pracownicy likwidowanych jednostek mogą być również wcześniej zwolnieni z powodu likwidacji pracodawcy w trybie wypowiedzenia umów o pracę. Mogą oni także otrzymać nowe warunki pracy i płacy, czyli propozycję dalszego zatrudnienia w innej jednostce (art. 100 ust. 1 i ust. 4 ustawy - przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych).

Obowiązki informacyjne

Pracodawca likwidowanej jednostki jest zobowiązany powiadomić na piśmie pracowników o zmianach, jakie mają nastąpić w zakresie ich stosunków pracy, w tym o skutkach nieprzyjęcia nowych warunków pracy lub płacy (art. 100 ust. 3 ustawy - przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych). Informacja ta powinna obejmować zarówno kwestie dotyczące wygaśnięcia stosunku pracy, jak też konsekwencje, jakie wynikają z otrzymania propozycji nowych warunków zatrudnienia. Należy uznać, że kopia pisma w tej sprawie wraz z potwierdzeniem jego otrzymania przez pracownika powinna zostać umieszczona w jego aktach osobowych.

Do pracowników likwidowanych jednostek, którzy zostaną przejęci przez innego pracodawcę, stosujemy art. 23 § 4 Kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem, w terminie 2 miesięcy od przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę pracownik może, bez wypowiedzenia, za 7-dniowym uprzedzeniem, rozwiązać stosunek pracy. Rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie powoduje dla pracownika skutki, jakie przepisy prawa pracy przewidują wraz z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty