22.02.2007 Kadry i płace

Jak ustalać prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego

Pracodawcy sfery budżetowej mają czas do końca marca br., aby wypłacić swoim pracownikom dodatkowe wynagrodzenie roczne (tzw. trzynastkę). Jednak nie wszystkim pracownikom, którzy pracowali w 2006 r., będzie przysługiwało prawo do takiego wynagrodzenia. Ponadto istotne jest, że przy ustalaniu podstawy wymiaru „trzynastki” nie uwzględnia się niektórych świadczeń otrzymywanych przez pracownika w ubiegłym roku.

„Trzynastkę” ustala się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie. Pracownik nabywa prawo do „trzynastki” w pełnej wysokości, jeżeli przepracował u danego pracodawcy cały rok kalendarzowy. W szczególnych przypadkach, mimo przepracowania krótszego okresu, pracownikowi będzie przysługiwało dodatkowe wynagrodzenie roczne w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego okresu.

W starostwie powiatowym zatrudniamy pracownicę, która rozpoczęła pracę 3 lipca 2006 r. Wobec tego w okresie do 31 grudnia 2006 r. nie przepracowała pełnych 6 miesięcy kalendarzowych. Jednak jej zatrudnienie w sumie obejmuje 182 dni. Czy prawidłowa będzie interpretacja, że nabyła ona prawo do „trzynastki” za 2006 r., mimo że okres zatrudnienia nie trwał 6 miesięcy? Czy można w tym przypadku zastosować przepisy Kodeksu cywilnego, zgodnie z którymi miesiąc to 30 dni, stąd 6 miesięcy to 180 dni?

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty