Jak rozliczać używanie samochodów prywatnych do celów służbowych

Pracodawcy nieposiadający własnej floty samochodowej bardzo często korzystają z pojazdów pracowników. Na podstawie dodatkowo zawartych umów cywilnoprawnych wypłacają im ryczałty samochodowe, a także zwracają pieniądze za korzystanie z prywatnego auta w podróży służbowej na podstawie rzeczywiście przejechanej trasy. Ten drugi rodzaj rozliczenia jest możliwy także przy jazdach po miejscowości, w której znajduje się siedziba firmy.

Nie każdy zwrot kosztów za przejazdy do celów służbowych wypłacony pracownikowi jest kosztem uzyskania przychodu działalności prowadzonej przez pracodawcę. Niekiedy używanie samochodu na potrzeby pracodawcy wymaga od zatrudnionego prowadzenia skomplikowanej dokumentacji, a przy zastosowaniu odpowiedniej formy rozliczenia dokumentacja ta jest zbędna.
Odpowiednio refundowane koszty używania prywatnego auta pracownika do celów służbowych mogą zmniejszyć wydatki firmy ponoszone z tego tytułu i zmniejszyć obciążenia podatkowo-składkowe zatrudnionego.
Zatrudniam pracownika, który do miejscowych jazd służbowych używa swojego samochodu. Auto jest stare i zużywa dużo paliwa. Czy mogę przyznać pracownikowi wyższą stawkę za przejechanie 1 kilometra, niż wynika to z przepisów?
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne