13.03.2004 Ubezpieczenia

Zasiłki dla pracowników - podstawa wymiaru

Zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłków dla ubezpieczonych będących pracownikami zostały określone w rozdziale 8 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zwanej w dalszej części opracowania ustawa zasiłkową. Zasady te, stosowane na co dzień w typowych przypadkach, są na ogół znane i nie przysparzają większych trudności przy naliczaniu zasiłków. W opracowaniu przybliżymy Państwu zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłków w sytuacjach, które występują rzadziej i przez to powodują wątpliwości co do przyjęcia konkretnej zasady.

Niektóre z przedstawionych poniżej rozwiązań nie wynikają bezpośrednio z przepisów ustawy, lecz są wynikiem ustaleń ZUS z obecnym Ministerstwem Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej na tle zgłaszanych pytań w zakresie interpretacji przepisów prawa. Zagadnienia z zakresu ustalania podstawy wymiaru zasiłków znalazły miejsce w Komentarzu ZUS do powołanej ustawy. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego i świadczenia rehabilitacyjnego ustala się w ten sam sposób. Dla uproszczenia w opracowaniu omawiana jest jedynie podstawa wymiaru zasiłku chorobowego.
Niezdolność do pracy przed upływem 6 (lub 12) miesięcy zatrudnienia
Z art. 36 ustawy zasiłkowej wynika, że podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 6 (lub 12) miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 6 (lub 12) miesięcy, wówczas podstawę wymiaru zasiłku ustala się przyjmując przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe zatrudnienia.
Przykład
Pracownica jest zatrudniona od 15 grudnia 2003 r. 15 kwietnia 2004 r. stała się niezdolna do pracy z powodu choroby. Pracownica ma prawo do zasiłku chorobowego. Do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należy przyjąć przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe zatrudnienia, tj. za styczeń, luty i marzec.
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne