23.04.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 23 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.118.2024.1.KŁ

Wydanie Nieruchomości stanowiącej działki nr 1 oraz działki 6 - wydzielonej z działki 2 i działki nr 4 i 5 - wydzielonych z działki nr 3 zgodnie z decyzją Wojewody (…) w zamian za odszkodowanie, nie stanowiło czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, a więc uzyskane odszkodowanie nie stanowiło wynagrodzenia za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 lutego 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 12 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie nieuznania Pana za podatnika z tytułu przeniesienia prawa własności działek w zamian za odszkodowanie.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

S.P. prowadzi działalność gospodarczą pod firmą: A. w miejscowości (…), wpisaną do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej Rzeczypospolitej Polskiej, identyfikujący się NIP: (…) oraz REGON: (…) („Wnioskodawca”). Wnioskodawca od 5 lipca 1993 r. jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, jako podatnik VAT czynny (nie jest przy tym rolnikiem ryczałtowym w rozumieniu ustawy o VAT).

Zgodnie z danymi ujawnionymi w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, przedmiotem działalności (wg klasyfikacji PKD), przeważającą działalnością prowadzoną przez Wnioskodawcę jest wykonywanie instalacji elektrycznych. Ustalony na podstawie wpisu do CEiDG przedmiot pozostałej działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę obejmuje m.in. kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek, natomiast w zadeklarowanym zakresie prowadzonej działalności nie znajduje się działalność rolnicza.

Pomiędzy Wnioskodawcą (S.P.) a jego małżonką (B.P.) obowiązuje ustrój wspólności majątkowej powstały z mocy ustawy z chwilą zawarcia małżeństwa (wspólność ustawowa).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne