28.03.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.958.2023.2.TR

Skutki podatkowe zbycia nieruchomości.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

30 grudnia 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 30 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 20 marca 2024 r. (wpływ 20 marca 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawczyni nabyła w 2016 roku udział we współwłasności w częściach ułamkowych nieruchomości gruntowej niezabudowanej (dalej: Nieruchomość).

Do 2020 roku Nieruchomość nie była przez Wnioskodawczynię wykorzystywana. W 2020 roku Wnioskodawczyni zawarła umowę spółki cywilnej, do której jako wkład wniosła środki pieniężne oraz prawo do używania przysługującego jej udziału we współwłasności nieruchomości. Skład osobowy powstałej spółki cywilnej częściowo pokrywał się z osobami będącymi pozostałymi współwłaścicielami nieruchomości, tj. nie wszyscy wspólnicy spółki byli współwłaścicielami w częściach ułamkowych Nieruchomości. Do spółki zostały również wniesione przez innych wspólników wkłady w postaci prawa do używania ułamkowych części we współwłasności Nieruchomości, na skutek czego spółka cywilna dysponowała prawem do używania i pobierania pożytków z całości Nieruchomości.

Przedmiotem wkładu Wnioskodawczyni oraz wkładów wniesionych przez innych wspólników spółki cywilnej było prawo do używania Nieruchomości i pobierania pożytków, nie zaś prawo własności (współwłasności). W konsekwencji Nieruchomość nie stała się współwłasnością łączną wspólników spółki cywilnej. Umowa spółki nie była zawarta w formie aktu notarialnego.

W latach 2020-2023 spółka wydzierżawiała Nieruchomość na rzecz spółki prawa handlowego. W grudniu 2023 r. umowa dzierżawy została zakończona, a spółka cywilna rozwiązana. W wyniku rozwiązania spółki wkłady wspólników w postaci prawa do używania Nieruchomości zostały zwrócone wspólnikom w naturze, stosownie do dyspozycji art. 871 § 1 w związku z art. 875 § 2 Kodeksu cywilnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne