28.03.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.943.2023.2.MZ

Skutki podatkowe sprzedaży ułamkowego udziału we współwłasności nieruchomości.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

30 grudnia 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 30 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie skutków podatkowych sprzedaży ułamkowego udziału we współwłasności nieruchomości. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 8 marca 2024 r. (wpływ 8 marca 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca.

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawczyni nabyła w 2020 r. tytułem darowizny od brata udział we współwłasności w częściach ułamkowych nieruchomości gruntowej niezabudowanej, położonej w miejscowości X (dalej: „Nieruchomość”). Nabyte prawo współwłasności Nieruchomości weszło do majątku osobistego Wnioskodawczyni, na podstawie art. 33 pkt 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym składniki majątku otrzymane w drodze darowizny wchodzą do majątku odrębnego, o ile darczyńca nie postanowił inaczej.

W 2020 r. Wnioskodawczyni zawarła umowę spółki cywilnej, do której jako wkład wniosła środki pieniężne oraz prawo do używania przysługującego Jej udziału we współwłasności nieruchomości w X. Skład osobowy powstałej spółki cywilnej częściowo pokrywał się z osobami będącymi pozostałymi współwłaścicielami nieruchomości, tj. nie wszyscy wspólnicy spółki byli współwłaścicielami w częściach ułamkowych Nieruchomości. Do spółki zostały również wniesione przez innych wspólników wkłady w postaci prawa do używania ułamkowych części we współwłasności Nieruchomości, na skutek czego spółka cywilna dysponowała prawem do używania i pobierania pożytków z całości Nieruchomości.

Przedmiotem wkładu Wnioskodawczyni oraz wkładów wniesionych przez innych wspólników spółki cywilnej było prawo do używania Nieruchomości i pobierania pożytków, nie zaś prawo własności (współwłasności). W konsekwencji, Nieruchomość nie stała się współwłasnością łączną wspólników spółki cywilnej. Umowa spółki nie była zawarta w formie aktu notarialnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne