14.03.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 14 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.29.2024.2.MZ

Ustalenie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na rehabilitację.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

4 stycznia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 4 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy kosztów uzyskania przychodów. Uzupełnił go Pan pismem z 7 marca 2024 r. (wpływ 11 marca 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą świadcząc usługi, jako trener personalny. W maju 2023 r. odniósł Pan kontuzję zrywając więzadło rzepki oraz mięsień czworogłowy uda, po czym przeszedł Pan zabieg operacyjny oraz kosztowną rehabilitację. W październiku 2023 r. odniósł Pan ponownie ten sam uraz i po raz kolejny musiał Pan przejść zabieg operacyjny, po którym ponownie rozpoczął Pan prywatną rehabilitację, aby dojść do pełni zdrowia. Od 1 grudnia 2023 r. wznowił Pan działalność prowadząc treningi personalne, natomiast wciąż regularnie przechodzi Pan rehabilitację, której koszty są dla Pana kosztami uzyskania przychodu, ponieważ bez pełnej sprawności nie jest Pan w stanie kontynuować świadczenia usług w ramach prowadzenia działalności gospodarczej.

Zwraca się Pan z uprzejmą prośbą o indywidualną interpretację Pana przypadku oraz o uwzględnienie kosztów przebytej rehabilitacji ortopedycznej, jako kosztów uzyskania przychodu ponieważ bez kontynuowania rehabilitacji nie będzie Pan w stanie świadczyć usług jako trener personalny. Jako przykład powołuje się Pan na interpretację indywidualną Nr 0113-KDIPT2-3.4011.704.2019.1.SJ z 29 listopada 2019 r., wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. W opisie tej sprawy wnioskodawca zawodowo zajmuje się sportem walki ..., jest na etapie przygotowań do obrony pasa mistrzowskiego. W związku z tym ponosi wydatki m.in. na masażystów, lekarzy, rehabilitantów. Aby organizm zniósł wysiłek fizyczny i psychiczny, jaki ma miejsce podczas walki na ringu, wnioskodawca jest zmuszony w sposób ciągły, zorganizowany i nieustanny prowadzić treningi sportowe. W jego przypadku od poniedziałku do soboty od 4 do 5 godzin dziennie odbywa 2 treningi ranny i wieczorny. W przerwie między nimi poddaje się zabiegom fizjoterapeutycznym, rehabilitacji sportowej oraz innym wymaganym w danym dniu zabiegom (np. lasery regenerujące, magnetroniki, kriokomory, plastrowanie mięśni, itd.). Wnioskodawca w uzasadnieniu wykazał, że ponoszone przez niego wydatki są niezbędne w prowadzonej przez niego działalności. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy i potwierdził, że ponoszone przez niego wydatki m.in. na: masażystów, lekarzy i rehabilitantów w przypadku wnioskodawcy mogą stanowić koszty uzyskania przychodu, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne