04.10.2022 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 4 października 2022 r., sygn. II GSK 1279/19

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosław Trzecki Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz (spr.) Protokolant Justyna Mordwiłko-Osajda po rozpoznaniu w dniu 4 października 2022 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej D. z siedzibą w P., R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 maja 2019 r. sygn. akt VI SA/Wa 1936/18 w sprawie ze skargi M. Sp. z o.o. z siedzibą w S. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 marca 2015 r. nr Sp.302/13 w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy 1. postanawia sprostować z urzędu oczywistą omyłkę pisarską w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 maja 2019 r., sygn. akt VI SA/Wa 1936/18, w ten sposób, że w wierszu 13, w miejsce: "O." wpisać: "S."; 2. uchyla zaskarżony wyrok; 3. oddala skargę; 4. zasądza od M. Sp. z o.o. z siedzibą w S. na rzecz D. z siedzibą w P., R. 1400 (tysiąc czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 23 maja 2019r., sygn. akt VI SA/Wa 1936/18 po rozpoznaniu sprawy ze skargi M. Sp. z o.o. z siedzibą S. (dalej: Wnioskodawca, Spółka) na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: Urząd, UP) z 27 marca 2015 r.

nr Sp. 302/12 w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy, uchylił zaskarżoną decyzję i orzekł o zwrocie kosztów postępowania na rzecz Spółki.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

W dniu 30 sierpnia 2013 r. do UP wpłynął wniosek Spółki o unieważnienie prawa ochronnego na znak towarowy słowno - graficzny "Tempo" nr R.249129 udzielonego na rzecz D. z siedzibą w P., R. (dalej: Uprawniona, Spółdzielnia). Znak ten został przeznaczony do oznaczania towarów z klasy 3: środki wybielające i inne substancje stosowane w praniu, środki do czyszczenia, polerowania, szorowania i ścierania, z wyjątkiem papieru ściernego, mydła, środki perfumeryjne, olejki eteryczne, kosmetyki, płyny do pielęgnacji włosów, pasta czyszcząca i/lub nabłyszczająca do konserwacji lakieru samochodowego, środek do czyszczenia karoserii pojazdów i powierzchni pojazdów, w szczególności nadwozia pojazdów. Jako podstawę prawną żądania Wnioskodawca powołał art. 131 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2013 r., poz. 1410 z późn. zm.; dalej: p.w.p.). Podnosiła, że P.N. i G.N. założyli 18 lipca 1991 r. I. sp. z o.o., której przedmiotem działalności była produkcja pasty do polerowania karoserii samochodowych "Tempo". Spółka ta istniała do końca sierpnia 1991 r. W pierwszej połowie 1991 r. na jej zlecenie został stworzony projekt graficzny opakowania pasty o nazwie "Tempo. Również od 1991 r. były wykonywane na zlecenie tego podmiotu opakowania do pasty "Tempo" w postaci tub aluminiowych przez Z. sp. z o.o. z siedzibą w Ł.. Następnie 12 września 1991 r. P.N. i G.N. utworzyli spółkę I. s.c., którą przekształcono w spółkę jawną 17 października 2001 r. Wnioskodawca stwierdził, że I. s.c. nie zatrudniała pracowników, wobec czego szukała źródeł zaopatrzenia w Polsce i w innych państwach, zamawiając produkty m.in. u Uprawnionej. Jedną z past produkowanych przez Spółdzielnię była też pasta o nazwie "Tempo". Organ podał, że 22 grudnia 1993 r. I. s.c. podpisała z Uprawnioną umowę, zgodnie z którą Spółdzielnia zobowiązała się sprzedawać towary, w tym pastę "Tempo", wyłącznie za pośrednictwem I. s.c. Spółka zarzuciła też, że Uprawniona zgłosiła sporny znak nie w celu jego użytkowania, ale po to, żeby mieć pretekst do atakowania I. sp. j. w zakresie jej praw do znaków "K2 TEMPO". Uprawniona zgłaszając sporny znak wiedziała o silnej pozycji znaków "K2 TEMPO" spółki I. na polskim rynku. Wnioskodawca zaś swój interes prawny wywodził z tego, że od 2008r. jest stroną umowy z I. sp. j., na mocy której posiada prawo do korzystania m.in. ze znaków "K2 TEMPO". Powołał się na art. 163 w związku z art. 154 p.w.p.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne