01.03.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 1 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.66.2024.3.MKA

Umorzenie części kredytu mieszkaniowego (konsolidacyjnego w tym - kredyt konsumpcyjny) - zaniechanie poboru podatku.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 stycznia 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 19 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych umorzenia części kredytu mieszkaniowego. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 8 lutego 2024 r. (wpływ 9 lutego 2024 r.) oraz pismami z 23 lutego 2024 r. (wpływ 26 lutego 2024 r.) i 26 lutego 2024 r. (wpływ 26 lutego 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

W 2008 r. zaciągnęła Pani kredyt konsolidacyjny - zabezpieczony hipoteką, który dotyczył w części wydatków na remont domu, co potwierdzają operaty szacunkowe wykonane przed i po udzieleniu kredytu. W związku z podpisaniem umowy ugody dotyczącej kredytu w 2023 r. nr (…) zawartej 27 czerwca 2008 r. część kredytu podlegała umorzeniu. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 11 marca 2022 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe wnioskuje Pani, że umorzona część kredytu nie podlega opodatkowaniu i wystawieniu PIT-11, jeżeli wartość umorzona nie przekracza kwoty kredytu w części zaciągniętej na remont domu lub opodatkowanie winno być tylko w części proporcjonalnej, ustalonej poprzez wysokość kredytu na cele mieszkaniowe - remontowe, do wartości. Zgodnie z ww. rozporządzeniem, w przypadku gdy kredyt mieszkaniowy został zaciągnięty również na wydatki inne niż określone w art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.), zaniechanie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, obejmuje kwotę wierzytelności z tytułu kredytu mieszkaniowego w części, w jakiej kwota kredytu mieszkaniowego zaciągniętego na wydatki określone w art. 21 ust. 25 pkt 1 tej ustawy pozostaje do całkowitej kwoty zaciągniętego kredytu mieszkaniowego. Zaciągnięty kredyt konsolidacyjny został przeznaczony na cele mieszkaniowe, co potwierdzają operaty szacunkowe. Zatem zgodnie z rozporządzeniem nie podlega opodatkowaniu umorzona część kredytu. Zgodnie też z umową był to kredyt konsolidacyjny zabezpieczony hipoteką, a nie pożyczka.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne