27.02.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 27 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.675.2023.2.ASK

Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów umorzonych wierzytelności w całości lub w części na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego  zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

18 grudnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 5 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów umorzonych wierzytelności w całości lub w części na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

A. sp. z o.o. z siedzibą w (…) (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku vat i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawca prowadzi działalność, która polega na obróbce metali przy użyciu (...) oraz handlu maszynami i urządzeniami. W dniu 15 czerwca 2021 roku spółka zawarła umowę współpracy (dalej jako: „Umowa”) z kontrahentem B., którego siedziba znajduje się na terytorium Rosji (dalej jako: „Kontrahent”). Przedmiotem umowy była sprzedaż i dostawa urządzeń do oczyszczania ścieków przez wnioskodawcę na rzecz rosyjskiego Kontrahenta. Dostawy realizowane były partami w terminach zakreślonych w specyfikacjach. Wartość dostaw ustalana była w walucie euro.

Przed zrealizowaniem każdej dostawy kontrahent obowiązany był do zapłaty zaliczki. Na pozostałą część należności, każdorazowo dla danej dostawy, Wnioskodawca wystawiał faktury z odroczonym terminem płatności (w granicach od 1 do 240 dni). W wyniku wykonywania umowy i realizacji poszczególnych transakcji, spółka rozpoznawała przychód należny w podatku dochodowym zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2022 poz. 2587 t. j., dalej także jako: „Ustawa o CIT”). Przychód był rozpoznawany w momencie wystawienia danej faktury.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne