14.02.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 14 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.65.2024.1.JO

Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z realizacją zadania.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

1 lutego 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 25 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z realizacją zadania pn. „(…)”.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego:

Gmina (…) jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Jako jednostka samorządu terytorialnego wykonuje zadania publiczne zgodnie z ustawą z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2023 r. poz. 40).

Do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty (art. 7 ust. 1 cyt. ustawy). W szczególności zadania własne obejmują sprawy m.in. gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego (art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy).

Gmina (…) zrealizowała projekt pod nazwą „(…)” dofinansowanej z krajowych środków publicznych i środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, na realizację operacji w zakresie poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” zgodnie „Umową o przyznaniu pomocy nr (…)” z dnia 16 marca 2023 r. zawartej z Województwem (…).

Przedsięwzięcie pn.: „(…)” polegało na przebudowie drogi gminnej publicznej nr (…) poprzez poprawę jakości nawierzchni na odcinku 990 m. Przebudowa drogi gminnej publicznej polegała na wykonaniu podbudowy z kruszywa naturalnego, ułożeniu górnej warstwy nawierzchni żwirowej na odcinku 990 m, wykonaniu nawierzchni żwirowej na zjazdach na drogi dojazdowe do posesji i pola. Rozwiązania projektowe dla klasy drogi dojazdowej przewidywały wykonanie nowej nawierzchni żwirowej o szerokości 6 m z wykorzystaniem istniejącej nawierzchni żwirowo-gruntowej. Przebudowa polegała również na usunięciu lokalnego zakrzaczenia, usunięciu humusu, wykonaniu remontu jednego przepustu pod drogą i uzupełnieniu korpusu drogowego. Zaprojektowana trasa mieści się w geodezyjnym pasie drogowym – działki nr 1. Inwestycja zapewnia spójność sieci dróg publicznych na obszarze województwa. Przedmiotowa droga publiczna łączy się z drogą powiatową prowadzącą do drogi wojewódzkiej nr (…), wiodącej do głównych ośrodków administracyjnych i gospodarczych w gminie (…) i powiecie (…) oraz stanowiącej główny szlak komunikacyjny łączący (...). Realizacja inwestycji przyczyniła się do uporządkowania i zagospodarowania przestrzeni publicznej oraz poprawy bezpieczeństwa publicznego przez udostępnienie terenów dla mieszkańców.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne