01.03.2022 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 1 marca 2022 r., sygn. II GSK 1710/18

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia del. WSA Jacek Czaja (spr.) protokolant Konrad Piasecki po rozpoznaniu w dniu 1 marca 2022 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. P.-U. "I." Sp. z o.o. w C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 lipca 2018 r. sygn. akt VI SA/Wa 2142/17 w sprawie ze skargi M. T. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18 lipca 2017 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargą kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 6 lipca 2018 r., sygn. akt VI SA/Wa 2142/17, na podstawie art. 145 § 1 pkt 1 lit. c ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r., poz. 329; dalej: p.p.s.a.), po rozpoznaniu sprawy ze skargi M. T. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: organ; Urząd Patentowy) z 18 lipca 2017 r., nr Sp.193.2016, w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na wzór użytkowy, uchylił zaskarżoną decyzję oraz zasądził od organu na rzecz M. T. 2200 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Sąd pierwszej instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia.

W piśmie z 7 czerwca 2016 r. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe I. spółka z o.o. z siedzibą w C. (dalej: spółka; I.) wniosło o unieważnienie prawa ochronnego na wzór użytkowy pn.: "Zespół profili okiennych lub drzwiowych z tworzywa sztucznego" (nr Ru.67236), udzielonego na rzecz M. T.. Sporny wzór użytkowy został zgłoszony do ochrony 21 marca 2012 r.

Za podstawą żądania wskazano art. 25 w zw. z art. 94 i w zw. z art. 100 ustawy z 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 324; dalej jako: p.w.p.). Zdaniem wnioskodawcy sporny wzór nie był nowy w dacie zgłoszenia do ochrony - w świetle publikacji katalogu serbskiej firmy PEŚTAN, PROFILI PCV S-509 PROIZVODNI PROGRAM 2009, gdzie na stronie 9 ujawniono rozwiązanie tożsame z rozwiązaniem według spornego wzoru użytkowego. Interes prawny w sprawie wnioskodawca wywodził z okoliczności, że strony są konkurentami w zakresie wprowadzania do obrotu profili okiennych i drzwiowych z tworzywa sztucznego, przy czym wnioskodawca jest zainteresowany produkcją profili okiennych i drzwiowych z tworzywa sztucznego o cechach według spornego wzoru. Na tę okoliczność wnioskodawca przedłożył: umowę licencyjną oraz umowę o współpracy z A. (na okoliczność podjęcia działań zmierzających do produkcji profili według spornego wzoru); listę projektów realizowanych przez wnioskodawcę - w tym dotyczących profili okiennych i drzwiowych z tworzywa sztucznego; opis linii produkcyjnej wnioskodawcy (obecnie wykorzystywanej do produkcji desek tarasowych z tworzywa sztucznego), która zgodnie z jego zapewnieniem umożliwia produkcję profili okiennych i drzwiowych z tworzywa sztucznego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne