Decyzja ZUS nr 471/2023 z dnia 14 września 2023 r., sygn. DI/100000/43/828/2023

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne a wartość posiłków udostępnianych pracownikom

Na podstawie art. 34 ust. 11 ust. 5 ustawy 2 dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2023 r. poz-221 ze zm.), w związku z art. 83 d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U z 2023 r. poz.1230 ze zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 1 sierpnia 2023 r. 

  • za nieprawidłowe w części dotyczącej nieuwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne wartości dofinansowania przez pracodawcę pracownikom do programu realizowanego poprzez vouchery/bony udostępniane pracownikom.
  • za nieprawidłowe w części dotyczącej nieuwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne wartości posiłków udostępnianych pracownikom w części finansowanej przez pracodawcę.

Uzasadnienie

W dniu 1 sierpnia 2023 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek o wydanie Interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ust. 1 i ustawy z arna 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców. Wniosek został uzupełniony poprzez dokonanie dodatkowej opłaty dnia 23 sierpnia 2023 r. Wnioskodawca wskazuje, że należy do grupy spółek działających w sektorze chemicznym.

Spółka zatrudnia osoby fizyczne na podstawie umów o pracę i z tego tytułu umożliwia swoim pracownikom korzystanie z następujących świadczeń: pakiety medyczne, grupowe ubezpieczenie na życie oraz karty sportowe. Spółka pokrywa w całości, w wariancie podstawowym, wartość grupowego ubezpieczenia na życie, wartość pakietu medycznego w wariancie oraz 70% wartości karty sportowej, natomiast pracownicy mają możliwość, za dodatkową opłatą po ich stronie, rozszerzyć zakres danego świadczenia Wnioskodawca chciałby udostępniać pracownikom ww. świadczenia, w wariancie podstawowym, za częściową odpłatnością po ich stronie, która będzie wynosić … zł miesięcznie z tytułu korzystania z każdego z wybranych świadczeń. Pozostałą wartość świadczenia (wariant podstawowy) pokryje…… Powyższe będzie oznaczało, ze pracownicy będą nabywać poszczególne świadczenia na zasadach korzystniejszych (preferencyjnych), niż ceny rynkowe, właśnie z uwagi na częściowe finansowanie kosztów świadczeń przez samego Wnioskodawcę. Jednocześnie kwota pokrywana przez danego pracownika będzie niższa niż koszt, który będzie ponosić Spółka w związku z zakupem towarów lub usług stanowiących świadczenie, a który to pracownik musiałby ponieść, gdyby zdecydował się nabyć daną usługę/towar we własnym zakresie. Wartość świadczenia pokrywana przez pracowników (tj. zł miesięcznie z tytułu korzystania z danego świadczenia) będzie potrącana z ich wynagrodzenia, za uprzednią zgodą pracownika na dokonywanie takiego comiesięcznego potrącenia, jednocześnie Spółka uwzględni w Regulaminie wynagradzania (dalej: Regulamin) zapisy, które będą przewidywały uprawnienie pracowników do nabywania od Wnioskodawcy świadczeń w postaci usług i towarów po cenach niższe niż detaliczne (tj. za kwotę niższą niż kwota, za którą zostaną one nabyte przez Spółkę).

Dodatkowo, intencją Spółki jest systematyczne poszerzanie katalogu świadczeń, które będą udostępniane pracownikom za częściową, symboliczną odpłatnością, każdorazowo niższą niż cena detaliczna (rynkowa), przy czym zawsze będą to świadczenia niepieniężne. W najbliższym czasie Wnioskodawca planuje wprowadzić program, w jego ramach Wnioskodawca chce przekazywać swoim pracowniczkom udającym się na urlop macierzyński bon/voucher na usługi np. masaż lub pielęgnację. Warunkiem otrzymania voucheru jest pozostawanie przez kobietę w stosunku pracy u Wnioskodawcy oraz zgłoszenie Wnioskodawcy faktu urodzenia dziecka (zgodnie i procedurami kadrowymi).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne