27.11.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 27 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.339.2023.2.MM

Brak obowiązku zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia, o którym mowa w art. 145e ust. 1 ustawy VAT, do transakcji nabycia energii elektrycznej na pokrycie strat i obowiązek zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia, o którym mowa w art. 145e ust. 1 ustawy VAT, do transakcji odsprzedaży nadwyżek energii elektrycznej na pokrycie strat oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT z faktur z tytułu dostawy energii elektrycznej na pokrycie strat.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

15 czerwca 2023 r. wpłynął wniosek Państwa Spółki z 14 czerwca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:

  • braku obowiązku zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia, o którym mowa w art. 145e ust. 1 ustawy VAT, do transakcji nabycia energii elektrycznej na pokrycie strat;
  • obowiązku zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia, o którym mowa w art. 145e ust. 1 ustawy VAT, do transakcji odsprzedaży nadwyżek energii elektrycznej na pokrycie strat;
  • prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT z faktur z tytułu dostawy energii elektrycznej na pokrycie strat.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

A S.A. (dalej: „A” lub „Spółka” albo „Wnioskodawca”) jest spółką akcyjną posiadającą siedzibę na terytorium Polski, zarejestrowaną jako podatnik VAT czynny, a jej sprzedaż nie jest zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 Ustawy o VAT.

(...)

Podstawowym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest świadczenie usług (…).

(...)

Wnioskodawca posiada koncesję na (...), która została udzielona A przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (Decyzją nr (…)).

Wnioskodawca zgodnie z Prawem energetycznym nie może prowadzić działalności w zakresie obrotu energią elektryczną, w związku z czym nie posiada wydanej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki koncesji na obrót energią elektryczną (tzw. „unbundling” w prawie energetycznym, czyli separacja, rozdzielenie od siebie działalności (...) bądź dystrybucji energii elektrycznej od działalności, która polega na wytwarzaniu tej energii lub obrocie tą energią; art. 9d Prawa energetycznego).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne