18.05.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 18 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.91.2023.2.AK

Opodatkowanie wypłaconej byłemu pracownikowi kwoty wynikającej z zawartej z nim ugody sądowej.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznegow podatku dochodowym od osób fizycznychjest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

30 stycznia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 26 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 17 kwietnia 2023 r. (wpływ 24 kwietnia 2023 r.), pismem (wpływ 25 kwietnia 2023 r.) oraz pismem z 12 maja 2023 r. (wpływ 12 maja 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Zawarli Państwo ugodę sądową z byłym pracownikiem następującej treści:

1.Pozwana SP w C. zobowiązuje się uiścić na rzecz powódki E.N. kwotę 4 184 zł brutto, płatną jednorazowo do 31 grudnia 2022 r., z odsetkami ustawowymi w przypadku uchybienia terminowi płatności.

2.Strony zgodnie oświadczają, iż niniejsza ugoda wyczerpuje wszelkie ich roszczenia wynikające z łączącego je stosunku pracy i jego rozwiązania.

W dniu 31 grudnia 2022 r. została wypłacona kwota wynikająca z ugody sądowej. Od ww. kwoty został pobrany podatek dochodowy od osób fizycznych. Ustalona w ugodzie kwota do wypłaty jest kwotą brutto, od której zgodnie z logiką przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych i ubezpieczeniach społecznych należne są składki i podatek.

Powódka twierdzi, że objęta ugodą kwota została nienależnie obciążona potrąceniami publicznymi. W pozwie wniosła o zmianę w świadectwie pracy dotyczącą rodzaju wykonywania pracy oraz sprostowania dotyczącego przyczyn ustania stosunku pracy.

Ponadto wniosła o odszkodowanie w związku z likwidacją stanowiska pracy i rozwiązaniem stosunku pracy nie z winy pracownika w wysokości równowartości dwumiesięcznego wynagrodzenia (4 184 zł) oraz odszkodowanie w związku z pozorną likwidacją stanowiska pracy w wysokości równowartości trzymiesięcznego wynagrodzenia – 6 276 zł.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne