12.05.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.193.2023.2.IK

Skutki wynajęcia nieruchomości z majątku wspólnego przez Wnioskodawcę i prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 marca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 8 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków wynajęcia nieruchomości z majątku wspólnego przez Wnioskodawcę i prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego.

Uzupełnił go Pan pismem z 21 marca 2023 r. oraz – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 27 kwietnia 2023 r. (data wpływu 27 kwietnia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca, który jest czynnym podatnikiem podatku VAT, posiada nieruchomości, które oddaje w najem lub dzierżawę w ramach najmu prywatnego, opodatkowanego zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Nieruchomości te są objęte ustawową wspólnością małżeńską. W treści art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (dalej ustawa o VAT), zawarta jest definicja działalności gospodarczej, przez którą należy rozumieć wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystaniu towarów i wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły do celów zarobkowych. Zgodnie z art. 659 § 1 Kodeksu Cywilnego przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się do oddania najemcy do używania rzeczy na czas oznaczony lub nieoznaczony, najemca zaś zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Zatem definicja najmu w pełni wpisuje się w definicję działalności gospodarczej zawartą ustawie o VAT, jako odpłatne świadczenie usług. W art. 15 ust. 1 ustawy o VAT zawarta jest definicja podatnika, która określa że podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat tej działalności. Ustawa nie definiuje małżonków jako odrębnej kategorii podatników, każdy z nich jest osobą fizyczną i każdy z nich może być odrębnym podatnikiem. Nieruchomości generują koszty, głownie eksploatacyjne, remontowe czy inwestycyjne, które zostały udokumentowane fakturami VAT. Podatnikowi przysługuje zatem prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony ujęty w tych fakturach o ile dotyczą działalności opodatkowanej. Wnioskodawca postanowił, że będzie samodzielnie opodatkowywał podatkiem VAT usługi najmu i dokonywał odliczeń podatku naliczonego z faktur dokumentujących koszty związane z tymi nieruchomościami. W związku z powyższym, Wnioskodawca, za pisemną zgodą małżonki, stał się samodzielnie stroną zawieranych umów najmu i dzierżawy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne