11.05.2023 18:10 Kadry i płace

Należności za podróż służbową pracowników wykonujących pracę zdalną

Praca zdalna może być wykonywana przez pracownika całkowicie lub częściowo w miejscu każdorazowo uzgodnionym z pracownikiem i zaakceptowanym przez pracodawcę, na polecenie pracodawcy, a także okazjonalnie. Jeżeli miejsce to zostanie wpisane do umowy o pracę jako jedyne lub jedno z miejsc świadczenia pracy zdalnej oraz znajduje się ono poza miejscowością, w której siedzibę ma pracodawca, lub poza stałym miejscem pracy, to przyjazd pracownika np. do siedziby firmy może spowodować obowiązek rozliczenia tej podróży jako służbowej. W konsekwencji pracownikowi będą przysługiwały świadczenia z tego tytułu, takie jak diety, zwrot kosztów przejazdu czy noclegu. Ponadto w opinii MRiPS, w sytuacji gdy w trakcie wykonywania pracy zdalnej pracownik zostanie wezwany przez pracodawcę do wykonywania pracy np. w biurze, to czas dojazdu podlega wliczeniu do czasu pracy.

Wykonywanie obowiązków pracowniczych poza miejscem pracy wskazanym w umowie o pracę może powodować konieczność przyznania pracownikowi należności delegacyjnych. Po wprowadzeniu pracy zdalnej mogą pojawiać się wątpliwości dotyczące tego, w jakich przypadkach pracodawca będzie zobowiązany do ich wypłaty. 

 

Definicja podróży służbowej

O podróży służbowej mówimy wtedy, gdy zostaną spełnione łącznie trzy warunki:

  • pracownik wykonuje zadanie służbowe,
  • ww. zadanie jest wykonywane na polecenie pracodawcy,
  • ww. zadanie jest wykonywane poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy. 
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Najnowsze dokumenty