Wyrok SN z dnia 29 listopada 2022 r., sygn. I PSKP 16/22

Również względy społeczne wymagają, by zarówno pracownik, jak i pracodawca bez zbędnej zwłoki dowiedzieli się, czy sporny stosunek pracy ma trwać nadal, czy też może być uważany za rozwiązany.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Robert Stefanicki (przewodniczący) 

‎SSN Romuald Dalewski ‎

SSN Renata Żywicka (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa K. G. ‎przeciwko Szkole w Ł. ‎o przywrócenie do pracy, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 29 listopada 2022 r., ‎skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Nowym Sączu ‎z dnia 5 października 2020 r., sygn. akt IV Pa 24/20,

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 5 października 2020 r. Sąd Okręgowy w Nowym Sączu w sprawie z powództwa K. G. przeciwko Szkole w Ł. o przywrócenie do pracy oddalił apelację wniesioną przez stronę pozwaną od wyroku Sądu Rejonowego w Nowym Sączu z dnia 8 kwietnia 2020 r., którym przywrócono powódkę do pracy u pozwanej na poprzednich warunkach.

Sąd Rejonowy ustalił, że powódka K.G. była zatrudniona w Szkole w Ł., na podstawie umowy o pracę od 2 stycznia 2009 r. początkowo na stanowisku referenta w wymiarze 3/4 etatu, następnie od 4 stycznia 2010 r. pracowała na pełen etat. Wynagrodzenie zasadnicze powódki na stanowisku sekretarza szkoły wynosiło 4.110,25 zł brutto miesięcznie.

W grudniu 2013 r. i w styczniu 2014 r. doszło do opóźnień w wypłacie wynagrodzeń dla pracowników administracyjnych pozwanej. Wtedy to dyrektor szkoły poleciła pracownikom podpisać puste tabele z wypłatami. Część pracowników odmówiła złożenia podpisów. Powódka wraz z innymi pracownikami skierowała pisma do Prezesa Oddziału ZNP oraz do Burmistrza Miasta i Gminy, w których informowano, że zakład pracy łamie przepisy prawa pracy, oraz domagano się natychmiastowej wypłaty wynagrodzeń z odsetkami. Po skierowaniu tych pism relacje pomiędzy B. M. a sekretarkami uległy pogorszeniu, dyrektor B. M. zaczęła gorzej traktować szczególnie powódkę, zdarzało się, że bez powodu wydawała jej polecenia podniesionym głosem, a nawet krzyczała. Praca powódki na stanowisku w sekretariacie szkoły była powszechnie oceniana jako bardzo dobra oraz profesjonalna zarówno merytorycznie jak i w zakresie relacji z innymi osobami. Powódka zawsze wzorowo wywiązywała się ze swoich obowiązków.

W 2018 r. narastał konflikt między dyrektor szkoły – B. M., a pracownicami sekretariatu: K. D. i K. G.. B. M. swoim zachowaniem stwarzała napiętą atmosferę. K.G. obawiała się swojej przełożonej, która wielokrotnie zwracała się do niej podniesionym głosem. B. M. wielokrotne upominała powódkę i K. D. bez przyczyny oraz uniemożliwiała im normalne spożywanie posiłków w pracy. Dyrektor szkoły na spotkaniach z pracownikami wielokrotnie dawała do zrozumienia, że osoby dla niej niewygodne lub gorzej wykonujące swoje obowiązki mogą zostać zwolnione z pracy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne