28.04.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.129.2023.1.MD

Uwzględnianie obrotu ze sprzedaży węgla dla gospodarstw domowych w kalkulacji rzeczywistych wskaźników urzędu obsługującego jednostkę samorządu terytorialnego za rok 2022.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

1 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 27 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uwzględniania obrotu ze sprzedaży węgla dla gospodarstw domowych w kalkulacji rzeczywistych wskaźników urzędu obsługującego jednostkę samorządu terytorialnego za rok 2022. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

W związku z wejściem w życie ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych z 27 października 2022 r. Gmina rozpoczęła sprzedaż węgla za pośrednictwem Urzędu Miejskiego.

Pierwsze faktury sprzedażowe pojawiły się w grudniu 2022 r. i wartość sprzedanego węgla tylko w tym miesiącu stanowiła 56,56 % rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku, z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Urząd Miejski jako jednostka organizacyjna Gminy, która korzysta z prawa do odliczenia VAT na podstawie art. 91 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług dokonała korekty kwoty podatku odliczonego. W tym celu wykorzystując dane za rok ubiegły, tj. 2022 r. przeliczyła wartości wskaźnika struktury sprzedaży i prewspółczynnika. W obliczeniach tych nie uwzględniono jednak kwoty uzyskanej ze sprzedaży węgla, gdyż uznano ją za sprzedaż okazjonalną, która zakłamuje obraz działalności gospodarczej wykonywanej w ciągu całego roku, powodując wzrost prewspółczynnika do poziomu 4% a współczynnika struktury sprzedaży do 99%. Wskaźniki te bez uwzględnienia obrotu ze sprzedaży węgla wynoszą odpowiednio 2% i 97% (szacunkowe wskaźniki przyjęte na początku 2022 r. wynosiły 1% i 98%)

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne