14.03.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 14 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.31.2023.1.JK

Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu towarów i usług umożliwiających lub ułatwiających świadczenie usług zakwaterowania.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

23 stycznia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 17 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu towarów i usług umożliwiających lub ułatwiających świadczenie usług zakwaterowania.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca (dalej też jako: „Spółka”) ma siedzibę na terytorium Polski, gdzie wykonuje działalność gospodarczą i z tego tytułu jest czynnym podatnikiem VAT.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą związaną z wyszukiwaniem osób do pracy (dalej: „Zleceniobiorcy”) na zlecenie kontrahenta (dalej: „Kontrahent”, „Kontrahenci”), w tym zawarcie odpowiednich umów zlecenie i kierowanie tych osób (z zasady obcokrajowców) do wykonywania czynności (usług) na rzecz Kontrahenta, zgodnie z jego zapotrzebowaniem. Mowa zatem o szeroko zakrojonej działalności Spółki jako agencji pracy tymczasowej. Usługi świadczone Kontrahentom opodatkowane są właściwą stawką podatku od towarów i usług. W ramach realizacji umów z Kontrahentami Spółka zobowiązana jest do zapewnienia infrastruktury realnie umożliwiającej realne wykonywanie kontraktów. W związku z tym, Wnioskodawca musi zapewniać zakwaterowanie Zleceniobiorców w pobliżu obiektów Kontrahentów, czego efektem jest świadczenie usług zakwaterowania wobec Zleceniobiorców.

Spółka świadczy Zleceniobiorcom usługi zakwaterowania w hotelu pracowniczym. Zleceniobiorcy pracują poza miejscem zamieszkania. Wnioskodawca udostępnia Zleceniobiorcom pokoje na czas wykonywania przez nich pracy. Omawiane zakwaterowania obejmują: przygotowanie pomieszczenia do zakwaterowania (pobytu) Zleceniobiorcy (sprzątanie wraz z zapewnieniem czystej pościeli i ręczników) oraz zapewnienie dostępu do mediów (dostawa wody, dostawa gazu, dostawa prądu – energii elektrycznej, wywóz nieczystości, dostawa Internetu, telewizja). Spółka udostępnia pomieszczenia (pokoje) na następujących zasadach: pokoje udostępniane są celem zakwaterowania w cyklach krótkoterminowych i nie ma możliwości stałego meldunku; pokoje udostępniane są wyłącznie Zleceniobiorcom, a Wnioskodawca nie zamierza udostępniać ich turystom ani innym osobom postronnym; pokoje są umeblowane (wyposażenie: łóżka, w tym pościel oraz ręczniki, szafy) z dostępem do przestrzeni wspólnej, gdzie znajdują się łazienki, pralnia oraz kuchnia; pokoje są udostępniane odpłatnie, przy czym opłata uwzględnia: dostawę prądu, wody, gazu, wywóz nieczystości oraz tv i Internet (media), a także usługę towarzyszącą (przygotowanie pokoju do pobytu danej osoby – Zleceniobiorcy, tj. sprzątanie i wymianę pościeli oraz ręczników po poprzednio zakwaterowanej osobie). Pokoje są wieloosobowe i nie spełniają funkcji mieszkaniowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne